Ekonomi Güncelleme Tarihi: 4 Eki 2016 07:48

İşte Türkiye'nin özenle inşa edilen Pentagon'u!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası güvenlik kurumları, tek merkezden faaliyetlerini yürütecek. Etimesgut'ta zırhlı birliklere komşu bölge, "güvenlik kampusu" haline getirilecek.

İşte Türkiye'nin özenle inşa edilen Pentagon'u!
MİT için Ankara Etimesgut'ta yapılan yeni binanın bulunduğu bölge, "güvenlik kampusu" olacak. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere, Milli Savunma Bakanlığı ve kuvvet komutanlıkları bu bölgede toplanacak.

ÇALIŞMALAR NETLEŞMEYE BAŞLADI

Güvenlik kurumları, tek merkezden faaliyetlerini yürütecek. 15 Temmuz sonrasında askeri tesislerin şehir dışına taşınması kararı alınmıştı. Ankara ile ilgili çalışmanın ayrıntıları netleşmeye başladı. Milli Savunma Bakanlığı'nın öncülüğünde yürütülen çalışmaya göre, Etimesgut'ta zırhlı birliklere komşu bölge, "güvenlik kampusu" haline getirilecek.

MİT BİNASININ YAPIMI SÜRÜYOR

Şu anda bölgede MİT binasının yapımı sürüyor. Binanın, kaba inşaatı tamamlandı. MİT, Yenimahalle'deki binasını boşaltarak yeni binaya taşınacak.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, GENELKURMAY BAŞKANLIĞI İL KUVVET KOMUTANLIKLARI DA TAŞINIYOR

MİT'in yeni binasının inşa edildiği bölgeye, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarının da taşınması kararlaştırıldı.

Yeniden yapılandırılan Milli Savunma Bakanlığı için de bu bölgede yeni binalar inşa edilecek. Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri komutanlıkları da bu binalara taşınacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DA BİNALARI KULLANABİLECEK

Güvenlik kaynakları, tüm askeri birimlerin tek bir kampusta toplanmasını uygun gördüklerini ifade etti. Mevcut Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarının binaları korunacak.

Tarihi niteliği de bulunan söz konusu binalar, ihtiyacı olan kamu kurumlarının kullanımına sunulacak. İçişleri Bakanlığı'nın bu binalardan bazılarını kullanabileceği belirtildi.
TBMM kapanmadan önce yapılan bir grup toplantısında milletvekilleri, "Meclis'in çevresinde askeri birlikler hala duruyor. Bu, Meclis'in sivil görüntüsüne zarar veriyor. Bir kuşatılmışlık algısı yaratıyor" yorumunda bulunmuştu. Başbakan Binali Yıldırım da "Onlara da süreç içinde bakacağız. Uygun bir planlama dahilinde bunların taşınması konusunu da değerlendireceğiz" demişti.
TBMM'nin bulunduğu bölgede Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri komutanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı yer alıyor. (Kaynak: Deniz Çiçek/Habertürk)

Ekleme Tarihi: 4 Eki 2016 07:48