Eğitim Güncelleme Tarihi: 2 Ara 2016 11:25

İTÜ, projeleriyle engelleri ortadan kaldırıyor

stanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) engellilerin hayatını kolaylaştıracak önemli adımlar atılıyor.

İTÜ, projeleriyle engelleri ortadan kaldırıyor
İEngellilere yönelik gerçekleştirilen Sesli Adımlar, Evrensel Tekstil Merkezi, Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar gibi projelere son olarak İTÜ’lü öğrencilerin 3 boyutlu yazıcıyla ürettikleri biyonik el çalışması eklendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Kındap, Üniversite yönetiminin yerleşkelere getirdiği yenilikler ve öğrenci kulüpleri tarafından ortaya çıkarılan projeler ve etkinliklerle, İTÜ’de engellilere daha iyi bir yaşam sağlanması için yeni adımlar atıldığını söyledi. 

Üniversitede üç yıldır süren “Yeşil Kampüs” projesinin en önemli ayaklarından biri olan “Engelsiz İTÜ” projelerini, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle değerlendiren İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Kındap, “Engelli arkadaşlarımızla birlikte çalıştık, doğa dostu ve engelsiz bir kampüse ulaştık” dedi. 

Sadece İTÜ’de değil, tüm yaşam alanlarında engelli konforunun dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kındap, üniversitede kurulan engelli biriminin ve bu birimin bir engelli tarafından yönetilmesinin önemli bir adım olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Kındap, 3 Aralık Engelliler Günü kapsamında şu açıklamalarda bulundu. 

“ENGELSİZ KAMPÜS OLUŞTURDUK”

“Sürdürülebilir, yaşanabilir ve Yeşil Kampüs dâhilinde yaptığımız bazı çalışmalar engelliler göz önüne alınarak geliştirildi. Proje sürecinde engelli arkadaşlarımızla birlikte çalıştık ve hem doğa dostu hem de engelsiz bir kampüs yaşamı oluşturduk. İç ve dış mekânlarda akıllı uygulama yoluyla yön bulmayı sağlayan Sesli Adımlar, kolay giyilebilir tekstil ürünleri tasarlayan Evrensel Tekstil Merkezi, engelsiz ve yaya dostu kaldırımlar, down sendromlu çocuklarımızı hayata hazırlamaya yönelik çalışmalar, son dönemde elde ettiğimiz kazanımların sadece bir kısmı.”

İTÜ’DE ENGELSİZ YAŞAMI DESTEKLEYEN 8 PROJE

Engelsiz yaşamın her geçen gün daha da geliştiği İTÜ’de, bu konuda yapılan 8 çalışma özellikle öne çıkıyor. Bu yolda son dönemde yaşanan en önemli gelişmelerden biri de Tamer Temizer, Ezgi Çetin, Onur Rodop, Arda Özdere ve Oğuz Sarp’tan oluşan Astero-biyonik ekibinin hayata geçirdikleri 3 boyutlu yazıcıda ürettikleri biyonik el olarak biliniyor. 

Türkiye’de ilk kez bir üniversitede mekân içi yön bulma uygulaması olan “Sesli Adımlar” ise kapalı mekânlarda bluetooth ile çalışan yön bulma uygulamasıyla, İTÜ İnşaat Fakültesi’nde yer ve yön bulmayı kolaylaştırıyor. 

Üniversitede, engelli bireylerin ihtiyaçlarının dikkate alınarak giysi tasarımı yapan “Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi”nin yanı sıra, kaldırım genişliğini 3-4, yüksekliği ise 5 cm ile sınırlı kaldırımlar, engelli öğrencilerin yaşadığı sorunları dinleyip çözüm arayan İTÜ Engelli Öğrenci Danışma Birimi, fakültelerde zorunlu ve seçmeli ders olarak okutulan “erişilebilirlik” dersi, Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinin hazırladığı yiyeceklerin satıldığı ve ülkemizin ilk down kafesi olan Fanfan Kafe de İTÜ’deki engelli duyarlılığını gösteriyor. 

Ayrıca İTÜ öğrencilerinden oluşan İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün “Engeller Durdurmasın” projesi kapsamında; işitme, görme ve zihinsel engelli okullara yaptığı ziyaretler ve her engel grubu için düzenlediği özel etkinlikler, konuyla ilgili toplumsal farkındalığı artırıyor.


 

Ekleme Tarihi: 2 Ara 2016 11:25