Ekonomi Güncelleme Tarihi: 21 Eyl 2016 23:57

Japonya'da, cinsel isteksizlik ülke ekonomisini tehdit ediyor

Japonya'da, cinsel isteksizliğin ülke nüfusunda yarattığı sorunların yanı sıra ekonomik çöküş açısından da endişe verdiği belirtildi.

Japonya'da, cinsel isteksizlik ülke ekonomisini tehdit ediyor
Dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip Japonya'da 2011 yılında yayınlanan bir raporda, evli olmayan 18 ilâ 34 yaşlarındaki gençlerin büyük bölümünün ilişki yaşamadığı, evli olanların da eşleriyle cinsel birliktelikte bulunmadığı ifade edilmişti. Cinsel ilişkinin yorucu ve hobilerle uğraşmanın daha öncelikli görüldüğü ülkede, nüfus sorunu giderek artarken, cinsel isteksizlikten kaynaklı ekonomik çöküş endişesi de baş gösterdi.

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Nüfus ve Göç Bölümü Başkanı İvan Beloborodov, " Japonya yaş ortalaması 60 ve üstü olan, dünyanın en yaşlı ülkesi. Bu emeklilik sisteminin çöküşüne neden olabileceği gibi, savunma sistemini de tehdit ediyor. Bu durumun Japonya ekonomisinde olumsuz etkileri var" ifadelerini kullandı.

"ROBOTLAR JAPONLARIN TEK UMUDU"

Yakın gelecekte 'insan kaynağının' tükeneceği Japonya için tek umudun robotlar olduğunu belirten Beloborodov, "Ülkedeki sorunun nedeni tüketim kültürü ve aile gibi kavramların giderek gölgede kalmasına neden olan kariyer hedefleri" dedi.

Ekleme Tarihi: 21 Eyl 2016 23:57