Kültür Sanat Güncelleme Tarihi: 18 Ağu 2016 21:39

Kabil’in Gizli Kızları, erkek kılığındaki Afgan kızlarının bilinmeyen hikayesi

Araştırmacı gazeteci Jenny Nordberg, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabı Kabil’in Kızları’nda erkek kılığına girerek hayatlarını geçiren Afgan kızlarının şaşırtıcı hikayelerini anlatıyor.

Kabil’in Gizli Kızları, erkek kılığındaki Afgan kızlarının bilinmeyen hikayesi
Kız çocuğu olarak büyümenin ne anlama geldiğine dair fikirlerimizi baştan aşağı değiştirecek olan Kabil’in Kızları aynı zamanda gizli bir geleneği de gün yüzüne çıkarıyor.
 
Neredeyse tamamen erkeklerin hâkim olduğu bir kültür olan Afganistan’da bir oğulun doğumu kutlama sebebiyken, bir kızın doğumu genelde talihsizlik olarak görülüp matemle karşılanır.

Bacha posh (Afgan Farsçasında tam olarak “erkek çocuğu gibi giyinmiş” manasına gelir) bir süreliğine erkek çocuğu gibi yetiştirilen ve dış dünyaya böyle tanıtılan bir kız çocuğudur.

Bu olguyu New York Times için haberleştiren muhabir Jenny Nordberg, kadınların neredeyse hiçbir haklarının olmadığı ve çok az özgür oldukları, cinsiyetlerin derinden ayrıştığı bir toplumun diğer yüzünde gizlice yaşayanların güçlü ve etkileyici hikâyesini anlatmıştır. Hikayelerin çoğu 2010 ile 2011 yılları arasında geçmektedir.
 
Kabil’in Gizli Kızları aynı zamanda heteroseksüelmiş gibi davranmak zorunda kalan Amerikan deniz piyadesinin, Nazi Almanyası’nda protestanmış gibi davranan Yahudi ailenin, ten rengini açmaya çalışan siyahi bir Güney Afrikalı’nın hikâyesidir.  
 
Kabil’in Gizli Kızları 

Erkek Kılığındaki Afgan Kızlarının Bilinmeyen Hikâyesi

Yazar: Jenny Nordberg

Çeviren: Şahika Tokel

Sayfa: 336, Fiyat: 26 TL 

21.Yüzyıl Kitapları / Araştırma - İnceleme

Ekleme Tarihi: 18 Ağu 2016 21:39