Asayiş Haz 18 2022

Kaçak Nakşibendi Alim-Der yurdunda boğazı kesilen öğrenci ile ilgili karar

Antalya’da Nakşibendi cemaatine ait kaçak Alim-Der öğrenci yurdunda aşçı İhsan Güney tarafından katledilen üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul olayında 6 ay sonra karar verildi.

Kaçak Nakşibendi Alim-Der yurdunda boğazı kesilen öğrenci ile ilgili karar

Savcılığa yapılan başvuruda Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve yurtlardan sorumlu Vali Yardımcısı ile diğer kamu görevlileri hakkında kaçak yurda göz yumdukları gerekçesi ile şikayetçi olunmuştu. Ayrıca Antalya İlim ve Kültür Derneği yöneticileri hakkında da savcılığa yapılan başvuru sonuçsuz kaldı. 

Savcılık iddiaların soyut ve mesnetsiz olduğuna vurgu yaparak; 18 yaşındaki Mehmet Sami Tuğrul’u ‘deccali vurdum diyerek boğazını kesen İhsan Güney'in yargılanmasını yeterli buldu. Tek sorumlu sanık olarak gösterilirken neredeyse öldü diye Mehmet Sami Tuğrul suçlu çıkacaktı.  

NE OLMUŞTU?

Antalya’nın Kepez ilçesinde faaliyet gösteren ve Nakşibendîlerin Erenköy koluna bağlı Antalya İlim ve Kültür Derneği’ne (Alim-Der) ait kaçak öğrenci yurdunda aşçı olarak çalışan İhsan Güney, 7 Aralık 2021’de Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Mehmet Sami Tuğrul’u ‘deccali vurdum’ diyerek vahşice katletmişti.

Yaşanan olayın ardından Tuğrul’un katili İhsan Güney tutuklanmış, Tuğrul’un katledilmesine ilişkin haberlere yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmişti. Tuğrul’un soruşturma dosyası ise kamuoyundan kaçırılmıştı. Türkiye’nin gündemine oturan olayı HKP yargıya, CHP ile TİP Meclis’e taşımıştı.

Vahşice katledilen Mehmet Sami Tuğrul’un babası Halil Tuğrul ise yaşananlar üzerine cenazede “Kendisinin kaldığı, konakladığı eller, emin ellerdi. Biz bundan eminiz. Daha önce defaten kardeşlerimizden, değişik kişilerden bu emanet yuvasına koyduklarımızdan hep randıman aldık” sözlerini kullanmıştı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Alim-Der yurdunda katledilen 'Mehmet Sami Tuğrul' kararı!

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya’da Alim-Der adlı kaçak öğrenci yurdunda çalışan aşçı İhsan Güney tarafından katledilen üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul olayının araştırılmasına ilişkin yapılan suç duyurusunda 6 ay sonra karar verdi. Başsavcılığın verdiği kararda ayrıntılara yer verildi. 

'LAİKLİK' VURGUSU

Avukat Doğan Zafer Çıngı, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başsavcılığın verdiği kararı ‘hukuka aykırı’ olarak değerlendiren Çıngı, karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Kararı değerlendiren Çıngı, “Başsavcılık karar gerekçesi olarak iddiaların soyut kaldığından bahisle böyle bir karar vermiştir. Ancak Alim-Der’de yaşanan bu katliam ortaçağcı gerici niteliktedir. Çünkü laikliğin başta toplum ve eğitim alanında da uygulanmayışının, daha doğrusu siyasi iktidar tarafından yok edilmesi, AKP’nin hukuk bürolarına dönüşmüş yargının buna sessiz kalmasının sonucudur. Başsavcılık da bu kararıyla bunu doğrulamaktadır. Anayasamıza göre laiklik ilkesi değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek derecede Cumhuriyetimizin temel niteliğini oluşturur. Kamu kurumları ve kamu görevlileri de laikliğe aykırı hareket edemez ve verecekleri kararlarda bu temel niteliği göz ardı edemezler. Ancak verilen kararda gördüğümüz üzere yargımızın da geldiği durum ortadır.“Öğrenci yurdu görünümlü bir cemaat yurdu olan Alim-Der yurdunda yaşanan katliamın asıl sorumluları başta gerekli incelemeleri yapmayan siyasi iktidar ve onların bürokrasideki uzantılarıdır.”dedi.

Mehmet Sami Tuğrul’un katledilmesinin ardından Antalya’da ve diğer illerde öğrenci intiharlarında artış olduğunu belirten Çıngı, “Artan intiharlara karşı siyasi iktidar hâlâ gerekli önlemler almamıştır” dedi.
 

Cumhuriyet - Mehmet Oflaz