Güncel Güncelleme Tarihi: 15 Ara 2016 08:22

Karar çıktı Üsküdar'da denize dolgu başlıyor!

Üsküdar Sahilinde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arasındaki sahil kısmı doldurulacak. Dolgu ile birlikte 125 bin metrekarelik dev meydan ortaya çıkacak.

Karar çıktı Üsküdar'da denize dolgu başlıyor!

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oyçokluğu ile alınan bu karar sonrasında Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arasındaki sahil kısmı 'kazıklı sistem teras' ile 12 bin metrekare doldurulacak, 125 bin metrekarelik dev meydan ortaya çıkacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 'nde Üsküdar Meydanına Dair Dolgu Amaçlı 1/5 bin ve bin ölçekli imar planı değişikliği yapıldı.

12 BİN METREKARESİ DOLGU OLACAK

CHP'li üyelerin itirazlarıyla oyçokluğu ile alınan kararla, Kızkule'si yönünde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arası "kazıklı sistem teras" alanı ile doldurulacak ve 12 bin metrekarelik alan sağlanacak. Proje Üsküdar çarşı içinde bulunan Ahmediye Meydanı'ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü de kapsıyor. Böylece meydan alanı, sahil ve park kullanımını kapsayan alan 125 bin metrekare büyüklüğüne ulaşacak. Marmaray İstasyon girişlerinin ve tesisat binalarının olduğu bölümünden denize kadar olan kısım 'Meydan' olarak düzenlenecek.

'MEYDAN' KİMLİĞİ KALMADI

"Yaya akışlarının rahatlatılmasının ve tarihi yapıların ortaya çıkartılmasıönın amaçlandığı raporda şu ifadelere yer verildi: "Özellikle Marmaray İstasyonu yaya girişleri ile üç adet tesisat yapıların meydan ortasında yer alması, üsluplarının mevcut tarihi yapılara aykırılık teşkil etmesi, yayaların görsel ve fiziksel denize erişiminin engellenmesi, geçmişten gelen "meydan" kimliğinin kalmaması, tarihi binaların (Yeni Valide Sultan Cami, Cedit Valide İmareti, Mihrimah Sultan Cami) birbirinden kopması ve görsel kesintisi ile araç ve toplu taşım duraklarının düzensizliği söz konusudur"

"TOPLANMA ALANI OLARAK KULLANILABİLECEK"

Üsküdar Meydanı Projesi ile taşıt trafiği ve toplu taşım duraklarının yeniden düzenleneceği belirtilirken, yaya ulaşımının kesintisiz olarak sağlanacağı ifade edildi. Öte yandan raporda, "Bu proje ile çeşitli açık alan organizasyonları düzenlenebilecek, olası deprem gibi afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek, İstanbul'da mevcut kent dokusu içerisinde çok önemli bir meydan alanı ortaya çıkartılabilecek ve zihinlerde kalan "Üsküdar Meydanı" kavramı, kamu kullanımına sunulmuş olacaktır" ifadelerine yer verildi.

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ'NE BİLGİ VERİLECEK

Dolgu esnasında, deniz suyunda çözünen ve zararlı kimyasal maddeler içeren dolgu malzemeler kullanılmayacak. Çalışmalar sırasında herhangi bir kültür ve tabiat varlığına rastlanılması durumunda, Müze Müdürlüğüne bilgi verilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca onaylanmayan deniz yapılarının inşaatına kesinlikle başlanmayacak. Dolgu sırasında, dolgu malzemelerinin, çeşitli etkilerle deniz içine yayılmak suretiyle sığlaşmaya ve kirliliğe sebebiyet verilmemesi için, yapısal önlemler alınacak.

Ekleme Tarihi: 15 Ara 2016 08:22