Motosiklet Güncelleme Tarihi: 15 Eki 2016 22:44

Kasksız dizliksiz kullanılan bilen düşürmeyen akıllı motosiklet

Almanların dev otomobil markası BMW, farklı tasarıma üstün özelliklere sahip akıllı motosiklet modeli BMW Motorrad Vision Next 100'ün lansmanını gerçekleştirdi.  Motor düşürmüyor üstelik kask ve mont da istemiyor

Kasksız dizliksiz kullanılan bilen düşürmeyen akıllı motosiklet
HAREKETLERİ ALGILAYABİLİYOR

Üstün teknolojiye sahip BMW Motorrad Vision Next 100, tek parça karbondan oluşuyor. Dönüş kabiliyetini, kullanıcısının üzerindeki hareketleri algılayarak gerçekleştiren araçta, hiçbir gösterge bulunmuyor. Tüm kontrol sistemini akıllı gözlük aracılığı ile kullanıcının gözünün önüne yerleştiren BMW, sürücünün dikkatinin dağılmaması konusunda kolaylık sağlıyor. 

AKILLI GÖZLÜK ÖZELLİĞİ 

Teknolojisi bununla sınırlı olmayan BMW Motorrad Vision Next 100, tek tuşla akıllı gözlüğü devreye sokuyor. Akıllı gözlük sizin her türlü göstergeye hakim olmanızı sağlarken, kullanıcı için sensörler tarafından algılanan tüm yol durumu gözlüğe aktarıyor. Böylece yolda olası tehlikeleri algılayarak sizi uyarıyor. Sürücü tarafından fark edilemeyen tehlikelerde ise motosiklet kontrolü elinizden alıyor ve tehlikeyi atlatmanıza yardımcı oluyor. Buradan da anlayacağımız üzere motosikleti kontrol eden bir dijital asistan bulunuyor. 

KASK VE DİZLİĞE İHTİYAÇ YOK 

Bununla beraber motorda güvenlik ekipmanları yani kask dizlik kullanmanıza gerek yok. Çünkü devrilmeyen motor tehlike anında uyarıda bulunuyor ve kontrolünü kendi sağlıyor. Özel bir denge sistemine sahip motor devrilmiyor ve tamamen dengede kalabiliyor. Ayrıca yüksek hızda yolculuk sırasında panik halinde hızlıca yapılan direksiyon hareketlerine de önlem getiren BMW, düşük hızlarda hassas, yüksek hızlarda ise daha sert bir direksiyonla karşımıza çıkıyor. Böylece yüksek hızda araçla yol alırken motorun gidonuna normalden fazla bir güç uygulamanız gerekiyor. Buda yüksek hızda takla atmanızı engelliyor. 

Kaynak: A24.com

Ekleme Tarihi: 15 Eki 2016 22:44