Dünya Güncelleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:23

Katliamın yaşandığı Halep son durum

ALEP'te yaşananlar dünyanın gündeminde. Dün tahliyelerin başladığı Halep'te bugün neler oluyor? Halep'te yaşananların detaylarını sizler için derledik. 

Katliamın yaşandığı Halep son durum

H

Rusya'dan gelen en son Halep açıklamasına göre, Halep'in doğusunda rejim kuşatması altındaki bölgeden son 24 saatte 6 bin 400'den fazla insan tahliye edildi.

Halep'le ilgili bir diğer gelişme ise Birleşmiş Milletler'e ulaşan bir mektupta yazanlar. BM Suriye komisyonuna ulaşan mektupta Rusya'nın hava saldırıları nedeniyle 1207 sivilin yaşamını yitirdiği, ölenler arasında 380 çocuk olduğu bilgisi paylaşıldı. 

TAHLİYELER BUGÜN DE SÜRECEK

Rusya Savunma Bakanlığı, dün başlayan tahliye işlemlerinin bugün de sürdüğünü açıkladı.

Halep'te rejim ve muhalifler arasında varılan ateşkes anlaşması kapsamındaki tahliye işlemlerinde, kentin kuşatma altındaki doğu mahallelerindeki binlerce kişi şehirden dışarı çıkarıldı. Otobüs ve ambulanslardan oluşan üç konvoyla Halep'in doğusundan tahliye edilen kişiler arasında; siviller, muhalif savaşçılar ve aileleri bulunuyordu.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden yapılan son açıklamada, tahliye işlemlerinin günlerce sürebileceği belirtildi.

BM: HALEN 50 BİN KİŞİ KUŞATMA ALTINDA

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ise Halep'in doğusunda hâlâ yaklaşık 50 bin kişinin kuşatma altında olduğunu söyledi. Mistura, bu kişilerden 40 bininin sivil olduğunu belirtti.

BM'YE KAN DONDURAN 'RUSYA' MEKTUBU

Öte yandan Esad rejiminin büyük oranda kontrolü sağladığı Halep'te, kentin doğusundaki sivil ve muhaliflerin tahliyesi sürerken; BM'nin 'Suriye' komisyonuna şok bir belge ulaştı.

Suriye'de faaliyet gösteren ve gönüllülerden oluşan Beyaz Baretliler sivil toplum kuruluşunun BM müfettişlerine gönderdiği mektupta, Halep'te "çok büyük ihtimalle" Rusya tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında bin 207 sivilin öldüğü belirtildi.

39 sayfalık belgede, büyük bölümü Temmuz-Aralık aylarında düzenlenen 304 saldırıda hayatını kaybeden siviller arasında 380 de çocuk bulunduğu bildirildi.

Ekleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:23