Ekonomi Güncelleme Tarihi: 4 May 2023 00:00

Kayıplar çığ gibi büyüdü: Borsada neler oluyor?

Borsada son dönemde yaşanan gerileme seçim öncesi devam ederken BIST 100 Endeksi 4 bin 400 puanın altına düşerek 2022 Kasım ayı seviyelerine geriledi.

borsa uygulamaları

Borsada seçim öncesi satış baskısı artarken BIST 100 Endeksi Kasım ayı seviyelerine geriledi. Bu yıl içerisinde yılın ilk günü 5 bin 704 puan ile en yüksek seviyeyi gören endeks, geçtiğimiz hafta yüzde 8, yıl başından bu yana da yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

Bloomberg'te yer alan habere göre, geçtiğimiz haftaki gerilemenin ardından bu hafta da satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, dün günü önceki kapanışın yüzde 2,42 altında 4 bin 506,24 puandan tamamlarken, bugün açılış sonrası artan satışların etkisiyle 4 bin 400 puanın altına geriledi.

Böylece BIST 100 Endeksi geçtiğimiz yılın Kasım ayı seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

Borsa

Borsa İstanbul hem dün hem de bugün güne tepki alımları ile başlamış olsa da bu tepkinin sınırlı kaldığı görülüyor.

Teknik açıdan bakıldığında özellikle 5000 puanın kırılmasının ardından bozulan görünüm 4 bin 700 ve 4 bin 500’ün de aşağı yönlü geçilmesi ile negatif bir tablo sergilemeye devam ediyor.

Diğer taraftan ilk çeyrek için bilanço dönemi de devam ederken şirketlerde bu çeyrekte sektörler ve şirketler bazında ayrışmalar bulunsa da çeyreklik bazda genel olarak zayıf sonuçlar da dikkat çekiyor.

Seçime 7 işlem günü kalırken gerek seçim öncesi bekleme dönemi olması gerekse de yatırımcıların, geçtiğimiz yılki rekor yükselişlerin ardından kâr realizasyonları ve gerileyen borsada Kur Korumalı Mevduat (KKM) gibi alternatif yatırım araçlarını tercih etmeleri düşüşte etkili unsurlar olarak öne çıkıyor.

Borsa Düşüş

Bu yılın ilk gününde en yüksek seviyesinin gören endekse yıl başından bu yana haftalık bazda bakıldığında toplamda 18 haftanın 11’inde haftayı düşüşle tamamladığı da görülüyor.

Borsada son hafta yüzde 8 ve yıl başından bu yana yaşanan yüzde 20’lik kaybın yanı sıra son dönemde düşük işlem hacmi de dikkat çekici bir aşamaya ulaşmış, yatırımcı sayısında rekor kırılmasına rağmen, borsada işlem hacmi aralıktaki gördüğü zirveden ciddi düzeyde gerilemişti.

Borsada pandemiden sonra 10 yılın en kötü ilk çeyreği yaşanmıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde BIST 100 Endeksi, yüzde 12’lik düşüşle 4 bin 830 puana gerileyerek pandemiden bu yana en kötü ilk çeyrek performansı kaydetmişti.

Ekleme Tarihi: 4 May 2023 00:00