Güncel Güncelleme Tarihi: 19 Ara 2016 08:12

Kayseri'deki saldırıda bombalı araca öncü araç önderlik etmiş

Kayseri'de gerçekleşen saldırıda teröristlerin 'öncü araç' yardımıyla, arkadan gelen bombalı aracı 2 yol kontrolü öncesinde uyardığı bilgisi edinildi.

Kayseri'deki saldırıda bombalı araca öncü araç önderlik etmiş

Kayseri'de 14 askerin şehit olduğu hain terör saldırısının ardından savcılık ve emniyet çarpıcı bilgilere ulaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da önceki gün ve dün gelişmeleri yakından takip etti. Soylu'ya teröristlerin ikinci bir aracı 'öncü' olarak kullandığı bilgisi verildi.

"YÜZDE 99 PKK"

Kayseri Valiliği'nde kurulan kriz merkezine de gelen bilgilere göre, patlamayı gerçekleştiren araç Saimbeyli, Tufanbeyli, Sarız ve Pınarbaşı üzerinden Kayseri'ye ulaştı. Bu güzergâhta biri polis, diğeri Jandarma olmak üzere iki ayrı denetim noktası bulunmasına karşın aracın 'öncü gözcü' olarak tanımlanan bir başka aracın bilgilendirmesiyle bu denetim noktalarına girmediği tespiti yapıldı. Bombalı aracın, kontrol noktalarına ilişkin bilgilendirmelerin ardından bu noktalardan kaçmak için köy yollarına saptığı sanılıyor. Soylu, kriz merkezindeki toplantıda ellerindeki bilgilere göre olayın failinin 'yüzde 99 PKK' olduğu bilgisini de paylaştı.

DAEŞ DE KULLANDI

'Öncü gözcü' yöntemini 10 Ekim Ankara Garı katliamında DAEŞ'li teröristlerin kullandığı tespit edilmişti. Patlama öncesinde canlı bombaları taşıyan 34 DM 8574 plakalı araca gözcülük yapması için 27 AVH 70 plakalı aracın eşlik ettiği, iki aracın Ankara'ya geldikten sonra kente 40 kilometre kala Ahiboz mevkiindeki bir benzincide durduğu 'gözcü' aracın yolda kontrol olup olmadığının anlaşılması için Ankara'ya kadar gidip geldiği belirtilmişti. l KAYSERİ DHA

ŞOFÖRÜN İFADESİ ALINDI

NTV'nin haberine göre otobüsü kullanan şoförün şüpheli olarak ifadesine başvuruldu. Şoför daha sonra hastaneye götürüldü. Saldırıyı gerçekleştiren teröristin ise otobüs yola çıkmadan önce komando tugayının önünde beklediği belirtildi. Nöbetçilerin, aracı fark edip yanına gittiği, teröristin bir yakınını beklediğini söyleyerek otobüsün saat kaçta hareket edeceğini sorduğu öğrenildi.

AKAR, ŞEHİTLERİN TUGAYINI ZİYARET ETTİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kayseri'deki terör saldırısında şehit olan askerlerin bağlı bulunduğu birlik olan General Vecihi Akın Kışlası'ndaki Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı'nı ziyaret etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, terör saldırısında şehit olan 14 askerin bağlı bulunduğu General Vecihi Akın Kışlası'ndaki Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı'nı ziyaret etti. Askerlere hitap eden Akar, "Ağır kayıplar veren bölücü terör örgütü, arazide baş edemediği kahraman komandolarımıza karşı haince ve kalleşçe yöntemler kullanarak varlığını sürdürebilme telaşına düşmüştür" dedi. Menfur saldırıların hiçbir zaman kendilerini yıldırmayacağını ifade eden Akar, "1. Komando Tugayı'nın kahraman komandoları kendisine tevdi edilen görevleri geçmişte olduğu gibi gelecekte de artan bir azimle yerine getirmeye devam edecektir. 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı içinde Vatan aşkıyla canlarını, millet sevdası ile yarını feda eden kahramanlar, şanlı tarihimizin en müstesna sayfalarında yerini almıştır. Göstermiş oldukları cesaretle Türk milletinin varlığının sembolü olarak, hatıraları kalplerimizde yaşayacaktır" ifadelerini kullandı.

"ARACA SİVİL BİNDİ, PATLAMDAN ÖNCE İNDİ"

Akar, dün Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ile birlikte Erciyes Üniveritesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören yaralıları ziyaret etti. Bütün servisleri tek tek dolaşan Akar yaralı askerlerle ilgilenerek moral verdi.
Akar saldırıda yaralanan askerlerden birine, patlamadan önce durakta otobüsten inen birini görüp görmediğini sordu. Yaralı asker Akar'a şunları söyledi: "Sivilin binmesi yasaktı araca. Ancak en son o bindi. Elinde çantası vardı. Durakta araçtan indi, arkasına bakarak gitti.

"40-45 YAŞLARINDA KIR SAÇLIYDI"

Akar bunu üzerine yanındakilere, "İncelensin" talimatını verdi. Akar yaralı askerlerin ailelerine de geçmiş olsun dileğinde bulundu. Saldırının ardından komando tugayındaki Çarşı izinleri ise iptal edildi.(Kaynak: Milliyet)

Ekleme Tarihi: 19 Ara 2016 08:12