Politika Güncelleme Tarihi: 11 Eyl 2016 11:45

Kayyum atanan belediyelere HDP'den ilk tepki

HDP, 28 belediyeye kayyum atanmasına dair yaptığı ilk açıklamada, "Belediyelere kayyum darbesini kabullenmiyoruz. Düzenleme bizler için yok hükmündedir" dedi.

Kayyum atanan belediyelere HDP'den ilk tepki
İçişleri Bakanlığı, 2'si il, 24'ü ilçe, 2'si ise belde belediyesi olmak üzere toplam 28 belediyeye kayyum atadı. HDP kayyum atanmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

"Belediyelere kayyum darbesini kabullenmiyoruz. 15 Temmuz'da Meclis'i, yani halkın seçilmiş iradesini bombalayan zihniyetle, seçilmiş belediyelere 'yönetime el koyduk' naraları ile giren ve halkın iradesini gasp eden zihniyet arasında fark yoktur. Bir kez daha belirtiyoruz ki, AKP iktidarı ve Erdoğan tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen 'belediyelere kayyum' düzenlemesi, Anayasa'nın birçok maddesine ve Türkiye'nin imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırıdır.

"SEÇMENİN İRADESİNİ YOK SAYAN DÜZENLEME BİZLER İÇİN YOK HÜKMÜNDE"

Seçmen iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan, halkın iradesini tanımayan bu hukuksuz düzenleme bizler için yok hükmündedir. Kayyum darbesi ile esas itibariyle Kürt kentlerinde yüzde 65-95 arasındaki oy oranlarıyla seçilmiş belediyeler, yerel yönetimler hedef seçilmiştir.

"KÜRT SORUNU İYİCE ÇÖZÜMSÜZ HALE GELECEK"

Bu hukuksuz ve keyfi tutum, Kürt kentlerinde mevcut sorunların derinleşmesine, Kürt sorununun iyice çözümsüz hale gelmesine yol açacaktır. Halk seçtiği belediye başkanlarına ve belediye meclislerine sahip çıkacaktır. Halk, verdiği oyları yok sayan, iradesini gasp eden bu zihniyete boyun eğmeyecek, hukuksuz bu düzenlemeyi kabullenmeyecektir. İktidar, 15 Temmuz'u fırsat bilerek attığı bu vahim adımdan bir an önce vazgeçmelidir."

Ekleme Tarihi: 11 Eyl 2016 11:45