Politika Güncelleme Tarihi: 1 Kas 2016 00:44

Kılıçdaroğlu Cumhuriyet operasyonu için "darbe" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, operasyon başlatılan Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunu ziyaretinde, “KHK’larla bir anlamda anayasal düzen değiştirilmek istendi” dedi.

Kılıçdaroğlu Cumhuriyet operasyonu için
15 Temmuz darbe girişimini ve bu girişime karşı siyasi partilerin, meslek kuruluşlarının ortak tavrını hatırlatan CHP lideri, “Bu tepki tarihimizde bir ilkti. Bunu genişletmemiz gerekirken bir karşı darbe olayıyla karşı karşıya kaldık” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, medya ve sivil toplum üzerinde baskı kurarak ‘darbe fırsatçılığı’ yapıldığını vurgulayıp, “Parlamentodan alınan yetkilerle KHK çıkartılarak bir anlamda anayasal düzen değiştirilmek istendi. KHK değil, anayasa hükmünde kararname çıkartıyorlar artık. Bunun sorumlularından birisi de Anayasa Mahkemesi’dir” dedi.

‘En ağır bedelleri Cumhuriyet ödedi’

Cumhuriyet gazetesinin her darbe sonrasında en ağır bedeli ödediğini hatırlatan CHP lideri, katledilen gazeteciler Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı’yı örnek gösterdi: “Bütün topluma sesleniyorum demokrasi ve özgürlüklere hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. Hep beraber Cumhuriyet’e sahip çıkmak zorundayız.”

Ekleme Tarihi: 1 Kas 2016 00:44