Politika Güncelleme Tarihi: 3 Eyl 2016 13:35

Kılıçdaroğlu: Darbe Sonrası Siyasi Yapılanmasının Kitapçığı Olduğu Söyleniyor

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu televizyon kanallarının temsilcileriyle yaptığı toplantıda "Darbe dönemi cumhurbaşkanı ve başbakanın yazıldığı kitapçık olduğunu söyleniyor" dedi.

Kılıçdaroğlu: Darbe Sonrası Siyasi Yapılanmasının Kitapçığı Olduğu Söyleniyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu medya temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Darbe dönemi Cumhurbaşkanı ve başbakanının yazıldığı kitapçık olduğu söyleniyor" dedi.
"YENİKAPI RUHU BU DEĞİL"
Türkiye'nin çok özel bir dönemden geçtiğini belirten CHP lideri "Ancak bu istismar ediliyor. Yenikapı ruhundan çok daha fazla demokrasi bekliyorduk ama bu olmadı. Yenikapı ruhu bu değil, eğer biz itiraz etmezsek bu sivil darbe olur. Benim o süreçten beklentim farklıydı. Karşlılaştığımız yaklaşım 'siz dediğimizi yapın' şeklinde... Oyunu bozan ben olup olmayacağım gibi bir tarzım yok. Demokrasi talebim var. Birliktelik sürsün evet ama eleştirilerim sürecek" şeklinde konuştu.
"OHAL'İN UZATILMASINA KARŞIYIZ"
Olağanüstü halin uzatılıp uzatılmaması gerektiği sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, "OHAL'in uzatılmasına karşıyız" ifadesini kullandı.
Kılıçdaroğlu'nun yaptıkları açıklamalarından bazıları şöyle:
- 15 Temmuz sonrası oluşan yapıyı ben bozmadım.
- OHAL TBMM'den geçti, biz desteklemesek de geçti Ancak OHAL uygulaması amacının dışına çıktı.
- Kanun hükmünde kararnamelere prensip olarak karşıyız. KHK ile devlet düzenleniyor, devleti TBMM yapılandırır. Devlet yeniden inşa edilemez. Hem Başbakan'a hem Cumhurbaşkanı'na bu kaygılarımı ilettim.
- Adli yıl açılışının sarayda yapılması çok yanlış. İktidarın Yenikapı ruhundan anladığı siz sesinizi çıkarmayın biz istediğimizi yapalım. Bizimse Yenikapı'dan anladığımız bu değil. Yenikapı ruhu demokrasi için ortak payda çıkarmak olmalı. Yargıçların Erdoğan'ı ayakta alkışlaması kara bir tablo.
- Bu sürece yönelik bazı kırılma noktaları var. Özellikle hakimler sanıkları tutuklamak zorunda hissediyorlar kendilerini. Aksi taktirde hakimler FETÖ'cü damgası yemekten korkuyor. Böyle bir atmosferde adale gerçekleşmez. Türkiye bu atmosferden çıkmalı.
- Gazetecilerin yaraların sanatçıların tutuklanması doğru değil. Yargılama olabilir ancak bu tutuksuz yargılama olmalı eğer terör örgütünün üyesiyse. Biz sanatçıların gazetecilerin yazarların tutuklanmasını kimseye anlatamayız.
- Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele duyumları var. Bunu da biz Batı'ya anlatamayız. İnsan Hakları Komisyonu'nun bu konusunda bir araştırma yapması için biz bir girişimde bulunduk ancak bu iktidar partisi tarafından kabul edilmedi. 
- TSK kahramanca mücadele yürütüyor.
- TBMM'de yıkılan yerler bir an önce yapılanmalı.
- AK Parti, CHP ve MHP'nin biraraya gelmesi önemli ama burada HDP'nin de olması lazım.

Ekleme Tarihi: 3 Eyl 2016 13:35