Politika Güncelleme Tarihi: 8 Ağu 2017 11:44

Kılıçdaroğlu'ndan "Yeni Devlet"e sert tepki: Ahlaksız, densiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da CHP'li Belediyeler Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu 'yeni bir devlet kuruyoruz' diyen AK Partili Ayhan Ogan'a 'ahlaksız, densiz' diye seslendi.

Kılıçdaroğlu'ndan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale’de düzenlenecek "Adalet Kurultayı"yla ilgili değerlendirmelerde bulundu, tartışma yaratan "Yeni bir devlet kuruyoruz" açıklamasına da tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara’daki belediye başkanları toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Kılıçdaroğlu, AK Parti eski MKYK üyesi Ayhan Oğan'ın "Yeni bir devlet kuruyoruz"açıklamasıyla ilgili konuştu.

"O konuşmasını defalarca tekrarladı. Yeni devletin kurucusu, partisinin genel başkanı olacakmış" diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Densiz, ahlaksız, tarihine saygı duymayan bir kişi. Siz bir devletin nasıl kurulduğunu biliyor musunuz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti saraylarda, zengin sofralarında, birilerinin önünde diz çökerek mi kuruldu. Acıyla, kanla gözyaşıyla kuruldu bu devlet. Siz kalkacaksınız bir devlet kurduğunuzu söyleyeceksiniz. Akılla, mantıkla bağdaşır bir şey değil. Kabahat onda değil söyletende.

Bana sordular 'ne diyorsunuz' diye. 'Genel başkanı konuşsun, o ne diyor' dedim. Benim düşüncem belli; benim yeni bir devlete ihtiyacım yok. Ben bu devleti yüceltmek zorundayım. O ne düşünüyor acaba ama tık yok. Ben de biliyorum Türkiye Cumhuuriyeti Devleti'ni, sen bu adam hakkında ne düşünüyorsun onu söyle. Buna o cesareti sen verdin.

Sadece o mu. Bunun bir danışmanı var o da konuşuyor. '16 Nisan'da halk kendi devletini kurmak için adım atıyor' diyor. Ona da bir şey yapılmadı. Az önce söyledim Türkiye Cumhuriyeti Devleti saraylarda kurulmadı..." 

"ADALET KURULTAYI"

"Adalet Yürüyüşü"yle ilgili de konuşan ve "İkinci adım Çanakkale’deki “Adalet Kurultayı” olacak" diyen CHP liderinin konuşmasında şu kısımlar öne çıktı: 

"'Adalet Yürüyüşü'nde sadece yürüdük şimdi niçin yürüdüğümüzü, tolumun her kesimini davet ederek konuşacağız. Nasıl yürüyüşümüze toplumun her kesiminden insanlar geldiyse, Çanakkale’deki kurultayımız da öyle olacak. Eğitimde, taşeron işçi konusunda, toplumda adaleti; birlikte huzur içinde yaşamak, kısır tartışma ve çekişmelerden ülkeyi nasıl kurtaracağız bunları tartışacağız. Adaletli bir düzenin fikri altyapısı orada olacak ve bütün dünyaya duyuracağız. Bu bizim temel görevimizdir..."

- Hepimizin işi çok, yaz geldi tatil yok. Hepimiz çok çalışacağız, çünkü Türkiye’nin umuda ihtiyacı var. Bu umudu büyütmek ve yeşertmek zorundasınız. Sonu belirsiz bir sürecin içindeyiz. Belediye başkanları olarak sizin göreviniz halka güven vermektir. Her sorun için başvurulan kişi olmalısınız. Vatandaş kendisini kimsesiz hissediyor. Cumhuriyet ve vatandaşa sahip çıkmak özellikle de CHP’ii belediyelirin görevidir.

- Ankara’dan “Adalet Yürüyüşü” başlattık ve İstanbul’da sonlandırdık. Maltepe’de 10 maddelik bir adalet çağrısı yaptık Bu çağrının hiçbir satırına itiraz gelmedi çünkü düşünülerek ve toplumun iihtiyaçlarına cevap versin diye yazılmıştı. Bu çağrıyı CHP’li belediye başkanları olarak yalnızca beldelerinizde değil gittiğiniz her yerde topluma duyurmalısınız. Adaletin olmaıdğı yerde devletin olmadığını her yerde dile getireceğiz.

- Adalet bir erdem işidir, erdemli olmak; bilgili olmak, alçak gönüllü olmak, kişiye-topluma saygılı olmak, ahlaklı olmak demektir. O nedenle devleti yönetenlerin erdemki olması beklenir ki devleti sağlıklı yönetebilsin. Devlet adamları hoşgörülü olmalı, kin-öfke nöbetine tutulmamalı, devletin içindeki görev dağılımına saygılı duymalı, liyakat esesasını gözetmesi lazım devlet adamlarının. 

Ekleme Tarihi: 8 Ağu 2017 11:44