Güncel Güncelleme Tarihi: 22 Eyl 2016 15:20

Kilis'in pazar yerine roket atıldı yaralılar var

Suriye'den Kilis'e atılan roket mermisi sonrası 5'i çocuk 6 kişi yaralanmıştı. Olaydan yaklaşık 2 saat sonra Kilis'te 2 patlama sesi daha duyuldu.

Kilis'in pazar yerine roket atıldı yaralılar var
Kilis kent merkezindeki pazar yeri yakınına Suriye'de terör örgütü IŞİD denetimindeki bölgeden atılan katyuşa roketatar mermisi düştü. Roket, bir dükkana isabet etti. Patlamada 5'i çocuk 6 kişi yaralandı. Patlama sonrası anonslarla bölgenin boşaltılması istendi. Kilis Valisi saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Saat 17.03'te DHA'nın geçtiği habere göre 2 patlama sesi daha duyuldu. AA'nın geçtiği haberde ise "Suriye'den ateşlenen bir roket mermisi daha Kilis kent merkezine isabet etti; olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi." denildi. İkinci saldırıda 2 kişinin yaralandığı iddia ediliyor.

İKİ PATLAMA SESİ DAHA DUYULDU

DHA'nın haberine göre Kilis'te, saat 17.00 sıralarında peş peşe iki patlama sesi daha duyuldu.

EKİPLER PATLAMANIN BULUNDUĞU BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

Suriye tarafından atılan katyuşa roketlerinden kaynaklandığı tahmin edilen patlamaların duyulduğu bölgeye ekipler sevk edildi. AA'nın geçtiği habere göre Kilis'e bir roket mermisi daha düştü.

İLK SALDIRIDA 6 YARALI VARDI

Suriye tarafından atılan ilk roket mermisi Tekke Sokak'ta bulunan Sabah Pazarı yakınlarında patladı. Büyük gürültüyle meydana gelen patlama sonrası şarapnel parçaları, sokakta bulunan aralarında Suriyelilerin de olduğu 5'i çocuk 6 kişiye isabet etti.

YARALILARDAN 1'NİN DURUMU AĞIR

Sokakta camları kırılan iş yerlerinde hasara yol açan patlamada yaralananlar ise olay yerine sevk edilen sağlık ekipleri tarafından ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil serviste tedavisine başlanan yaralılardan 5'inin sağlık durumunun iyi olduğu, 1'inin ise durumunun ağır olduğu açıklandı.

YARALILARIN TAMAMI SURİYELİ

Suriye'den Kilis'e atılan roket sonucu yaralanan 6 kişinin Suriyeli olduğu öğrenildi. Suriye'den atılan roketin Kilis'in il merkezindeki pazar yeri civarına isabet etmesi sonucu yaralanan 6 kişinin kimlikleri belirlendi. Yaralanan Suriyeli vatandaşların isimlerinin Meyede Kurdiye (34), Revan N. (13), Mehmet F. (12), Ahmed B. (10), Nevra D. (2), Hammude Ş. (10 aylık) olduğu öğrenilirken sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

KİLİS'İN MENZİLDEN ÇIKMASI İÇİN EL BAB'IN ALINMASI ŞART

Aylardır diken üzerinde yaşayan ve bugüne kadar 22 kişinin yaşamını yitirdiği Kilis'in, katyuşa roketatar mermilerinin menzilinden çıkması için Fırat Kalkanı harekatı ile TSK'nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu güçlerinin IŞİD'in önemli merkezlerinden olan El Bab ve çevresini de alması gerekiyor.

Aylardır süren saldırılarda Kilis'e roketlerin, Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıkta olan El Bab ilçesi, yine sınıra 25 kilometre mesafedeki Dabık bölgesi ile sınıra daha yakın noktada bulunan IŞİD denetimindeki köylerden atıldı belirlendi. Yetkililer, katyuşa roketatar mermilerinin menzilinin 40-45 kilometre olduğunu ve saldırıların son bulması ya da Kilis'in bu menzilin dışında kalmasının tek ve kesin çözümünün terör örgütünün Türkiye sınırından 50 kilometre uzaklaştırılması ile mümkün olduğunu ifade etti. Bu da Fırat Kalkanı harekatı ile desteklenen ÖSO'nun günlerdir ilerlemeye çalıştığı El Bab ve çevresinin IŞİD'den temizlenmesi ile mümkün olabilecek.

ROKETİN ATILDIĞI BÖLGE ATEŞ ALTINA ALINDI

Öte yandan Kilis'e yönelik saldırı ardından harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri, roketlerin atıldığı bölgeyi sınırdaki Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla ateş altına aldı.

Ekleme Tarihi: 22 Eyl 2016 15:20