Dünya Güncelleme Tarihi: 11 Kas 2016 22:21

Ku Klux Klan'dan "Donald Trump" için zafer yürüyüşü

ABD'nin yeni başkanını Trump'ın söylemlerini benimsediklerini belirten Ku Klux Klan örgütü de Kuzey Carolina'da 'zafer yürüyüşü' yapacağını açıkladı.

Ku Klux Klan'dan
ABD'nin yeni başkanının Donald Trump olacağının kesinleşmesinin ardından, Trump'ın söylemlerini benimseyen ülkedeki aşırı sağcı ve ırkçı bazı gruplarda da kıpırdanmalar başladı. Beyaz ırkın siyah olanlara mutlak üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütü (KKK) de Kuzey Carolina'da 'zafer yürüyüşü' yapacağını açıkladı.

SADIK BEYAZ ŞÖVALYELER 3 ARALIK'TA YÜRÜYECEK

Pelham merkezli 'Sadık Beyaz Şovalyeler' isimli KKK kolu, yürüyüşün 3 Aralık'ta yapılacağını söyledi. 'Şovalyeler'in sitesinde, "Trump'ın ırkı halkımı birleştirdi" sloganı da yer alıyor.

"Salıncak eyalet" (swing state) olarak bilinen Kuzey Carolina'da sandıkların sayılmasının ardından Trump'ın büyük çoğunlukla tercih edildiği görülmüştü.

ESKİ YÖNETİCİ ÇOK MUTLU

Ku Klux Klan'ın resmi yayın organları da seçim kampanyası boyunca Trump'a destek vermişti. KKK'ın eski yöneticilerinden David Duke, seçim gecesinin hayatının en heyecan verici gecelerinden biri olduğunu söyleyerek "Trump'ın Clinton'ı devirmesinde emeği geçen tüm ekiplerimizi kutluyorum" ifadelerini kullandı. Duke, geçen Şubat ayında Trump'ın kampanyasına da para desteğinde bulunmayı önermiş ancak kabul edilmemişti.

Ekleme Tarihi: 11 Kas 2016 22:21