Ekonomi Güncelleme Tarihi: 18 Eyl 2016 23:43

Kurbanını zincir marketlere kestirenler dikkat! Kurban hisselerinde usulsüzlük var iddiası

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili Osman Yardımcı, süpermarketlerin kestiği kurbanların usulüne uygun olmadığını iddia etti.

Kurbanını zincir marketlere kestirenler dikkat! Kurban hisselerinde usulsüzlük var iddiası
Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, "Marketlerin vekalet yoluyla kesip vatandaşa verdiği kurbanlarda hayvanların parçaları eksik. Butlar büyük bir hayvana, kollar küçük kuzuya ait. Etler de buz gibi, ne zaman kesildiği bile belli değil." dedi.

"USULSÜZLÜKLER VAR"

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, Kurban Bayramı'nda vekalet yoluyla paket halinde kurbanlık hissesi satışı yapan ulusal zincir marketlerin verdiği etlerin içerisinde usulsüzlükler olduğunu ileri sürdü. Yardımcı, "Alıp baktığımız zaman kutuların içerisinde bir kurbanda olması gerekenler yok. Bir hayvana ait olması gereken parçalar olmazsa o hisse kurban olmaz." dedi.

"ETLER İÇERİSİNDE EKSİKLİKLER VAR"

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, Kurban Bayramı'nda vekalet yoluyla paket halinde büyükbaş kurbanlık hissesi satışı yapan ulusal zincir marketlerin verdiği etlerin içerisinde eksikliklerin olduğunu ileri sürdü.

"KİLO İLE ET SATAR GİBİ KURBAN SATIYORLAR"

Marketlerden alınan hisselerin içerisinde bir kurbanlık koyunda iki but, iki kol, iki kaburga, iki pirzola, bir tane de gerdan olması gerektiğini belirten Yardımcı, "Kutuların içerisinde bir kurbanda olması gerekenler yok. Bunlar kilo ile et satar gibi kurban satıyorlar. Kurbanın zaten tanımı var. Kutuları açtım, inceledim bir değil iki değil çoğu aynı durumda. Parçalar tam değil." dedi.

"VATANDAŞLARIMIZI HEP KANDIRIYORLAR"

Marketlerden alınan kurban etlerinin kasaplara kıyma, kuşbaşı ya da parçalanması için getirildiğinde durumu fark ettiklerini söyleyen Yardımcı, vatandaşın doğal olarak bunun farkında olmadığını ve sadece kendisine verilen kurban etinin kilosuna baktığını kaydetti. Kutular içerisine konulan butlardan birisinin küçük birisinin büyük olduğunu iddia eden Yardımcı, "Butlar büyük bir hayvana ait, kollar küçük bir kuzuya ait.

"DİNİMİZ VE BAYRAMIMIZ İLE ALAY ETMESİNLER"

Bu kuzunun kurban olması zaten caiz değil, kuzu göründüğü kadarıyla ufak bir kuzu. Böyle bir hisse kurban olmaz. Sadece kilo doldurmak için kullanıyorlar. Bu alışveriş merkezlerinin hisse yoluyla kurban satmalarına hep karşı oldum. Karşı olmaya da devam edeceğim. Vatandaşlarımızı hep kandırıyorlar. Bizim dinimiz ve bayramımız ile alay etmesinler. Bunu fırsata dönüştürmesinler." açıklamasını yaptı.

Marketlerin Kurban Bayramı'nı Kurban Bayramı olarak düşünmeden hareket ettiğini savunan Yardımcı, "Bunlar bizim dinimizle sanki alay ediyorlar. Ben bunların sattıklarını kurban olarak kabul etmiyorum. Biz onların bayramlarında alay etmiyoruz. Onlar bizim diniz ile açık açık alay ediyorlar. Şiddetle kınıyoruz. Alışveriş merkezleri bizim her ekmeğimizi elimizden aldılar. Buralar her Kurban Bayramı'nda devlet tarafından denetlenmelidir. Ben bir Müslüman olarak soruyorum bu hayvanlar nerede kesiliyor? Kutudan çıkan etler buz gibi. Nerede ve ne zaman kesildiği belli değil. Bunlarla ilgili elimde birçok bilgi var." diye konuştu.


 

Ekleme Tarihi: 18 Eyl 2016 23:43