Dünya Güncelleme Tarihi: 5 Eyl 2016 21:49

Kuyruklu yıldıza iniş yapan Philae'den ilk mesaj: Merhaba dünya...

67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen ve şarjı biten uzay modülü Philae bulundu. Phliae adına açılan Twitter hesabından "Merhaba Dünya! Beni duyabiliyor musun?" tweet'i atıldı.

Kuyruklu yıldıza iniş yapan  Philae'den ilk mesaj: Merhaba dünya...
Rosetta uzay aracından ayrılarak 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen ve şarjı bittiği için bulunamayan Philae uzay modülü bulundu. güneş ışığı alamadığı için uyku moduna geçen Philae'ın uyku moduna geçmiş.

YERİ TAM TESPİT EDİLEMEDİ

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Rosetta'nın, görev süresinin bitmesine bir ay kala, 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen ancak güneş ışığı alamadığı için uyku moduna geçen Philae'nin fotoğraflarını yolladığını duyurdu. Rosetta'nın 2 Eylül'de çektiği fotoğraflarda Philae'nin kuyruklu yıldızın buzulla kaplı kısmının derinliklerinde olduğu görülürken yine de tam yerinin tespit edilemediği ifade edildi.

2014'TE UYKU MODUNA GEÇTİ

Modülün yeri tespit edilse de, kopan ve kırılan parçalarından dolayı bir daha çalışacak konuma gelmesinin de imkansız olduğuna vurgu yapıldı.Güneş enerjisiyle çalışan Philae 12 Kasım 2014'te kuyruklu yıldıza inmiş, üzerindeki pilin şarjı 60 saat sonra bitmiş ve enerjisini sağlayabilecek güneş panelleri de gölgede kaldığı için 15 Kasım 2014'te uyku moduna geçmişti.

"MERHABA DÜNYA BENİ DUYABİLİYOR MUSUN?"

Bilgileri Rosetta üzerinden dünyaya yollayan Philae, 7 ay sonra, 14 Haziran 2015'te, üzerindeki kuyruklu yıldızın güneşe yaklaşması sonucunda yeniden uyanmıştı.Modülün yeniden aktive olduğu, Phliae adına açılan Twitter hesabından "Merhaba Dünya! Beni duyabiliyor musun?" mesajıyla duyurulmuştu.

GÜNEŞİN 185 MİLYON KM YAKININA KADAR GELMİŞ

Philae'nin üzerinde bulunduğu kuyruklu yıldız, güneşin 185 milyon kilometre yakınına kadar gelmiş ve bu 67P'nin şimdiye kadar yaklaşabildiği en yakın mesafe olarak kayda geçmişti. Philae'nin olduğu kuyruklu yıldızı yakından takip eden Rosetta uzay aracı ise geçtiğimiz ay kuyruklu yıldızı çevreleyen gaz bulutu içinde oksijen molekülü keşfetmişti.

Ekleme Tarihi: 5 Eyl 2016 21:49