Yaşam Güncelleme Tarihi: 2 Ara 2016 12:05

Living Lab Engelsiz Yaşam Fuarı'nın gözdesi oldu

Başakşehir Belediyesi’nin en büyük destekçisi olduğu EYAFexpo “Engelsiz Yaşam Fuarı” Yeşilköy’deki CNR İstanbul Fuar Merkezi’nde başladı.

Living Lab Engelsiz Yaşam Fuarı'nın gözdesi oldu
Başakşehir Belediyesi Fuarda Engelliler için yaptığı çalışmaları sergiliyor.

Engelli, yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin kendileri için gerekli olan ürün, teknoloji ve hizmetlere daha kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla 9. EYAFexpo Engelsiz Yaşam Fuarı kapılarını açtı. Bu yıl da fuardaki yerini alan Başakşehir Belediyesi,  fuar süresince engellilerin hayatlarını kolaylaştırmaya dönük çalışmalarını ve projelerini katılımcılara tanıtıyor.

Başakşehir Living Lab Duyma Projesi

Başakşehir Belediyesi’nin fuarda sergilediği projeler arasında en büyük ilgiyi Living Lab’de bir girişimcinin geliştirdiği Duyma Projesi çekti. Projenin çıkışı işitme engelli bir karı kocanın bebekleri doğduğunda bebeğin sesini algılamamasıyla başladı. Ürün,  eve koyulan ses sensörleriyle sesleri algılıyor ve geliştirilmiş olan akıllı bilekliğe bildirim veriyor. 

Engelli vatandaşlara iş imkanı

Fuarda engelli vatandaşların en büyük problemi istihdamla ilgili de çözümler sunuluyor. Başakşehir Belediyesi iş yeri oryantasyonu adıyla bir ekip kuracak ve işverenle engelli arasındaki görünmez duvarı kaldıracak. Proje engelli vatandaşların işsizlik sürecine son vermeyi amaçlıyor. Fuarda 30’a yakın firmayla görüşme sağlanması planlanıyor. Uygun olan firmalarla iletişime geçilerek,  engelli vatandaşlara iş imkanı yaratılacak. 

Ayrıca Başakşehir Belediyesi’nin oluşturduğu Engelsiz Tim de engellileri evlerinden çıkartarak, hayata sokağa çıkarmayı amaçlıyor. Özellikle tekerlekli sandalye kullanan bedensel engelliler ile görme engellilerin kentte karşılaştıkları sorunları kısa sürede çözüyor. 

Başakşehir Belediyesi ilçe genelinden EYAF’a katılmak isteyen engelli vatandaşları özel dizayn edilmiş araçlarıyla fuar alanına taşıyor. Fuar süresince belediye standında karikatür, engelli yazarların imza günleriyle ziyaretçiler hoşça vakit geçirtecek. Engelsiz Yaşam Fuarı, 4 Aralık Pazar gününe kadar CNR İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak.
 

Ekleme Tarihi: 2 Ara 2016 12:05