Dünya Güncelleme Tarihi: 16 Ağu 2017 17:27

Merkel'den Türkiye'ye Gümrük Birliği resti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın, Türkiye ile AB arasındaki mevcut gümrük anlaşmasını sürdürmek için ek çaba göstermeyeceğini açıkladı.

Merkel'den Türkiye'ye Gümrük Birliği resti

Almanya Başbakanı  Merkel,  Türkiye ile  Almanya arasında son dönemde yaşanan krize ilişkin konuştu.  Merkel,  Almanya'nın,  Türkiye ile  AB arasındaki mevcut gümrük anlaşmasını sürdürmek için ek çaba göstermeyeceğini açıkladı.

BAŞKA ÖNLEMLER ALACAKLARINI AÇIKLAMIŞLARDI

Türkiye ile  Almanya arasında kriz devam ederken geçen ay Alman  Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Katharina Dubel " Türkiye ile ilgili alınacak başka önlemler hala değerlendiriliyor" demişti.  Sözcü Dubel açıklamasının devamında " AB ortaklarımız ile  Türkiye'nin  Gümrük Birliği anlaşmasını genişletmenin mevcut durumda anlamlı olup olmadığını tartışıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

AB ÜYELİK MÜZAKERELERİ ASKIYA ALINMIŞTI

Avrupa Parlamentosu,  Avrupa Birliği ile  Türkiye arasında 3 Ekim 2005'te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı geçen kasımda 37 oya karşı, 479 oyla kabul etmişti. Kararda,  Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin  Türkiye için önemli olduğu da not edilmiş ve bu doğrultudaki çalışmaların askıya alınmasının ülke için ciddi ekonomik sonuçlar doğuracağının altı çizilmişti.

TÜRKİYE ANLAŞMAYI GÜNCELLEMEK İSTİYOR

Türkiye,  Gümrük Birliği anlaşmasını güncellemek istiyor. Mevcut anlaşmada  ABülkelerinin yaptığı her serbest ticaret anlaşmasına  Türkiye tek taraflı kapılarını açmış oluyor ve ucuz ithal mallar nedeniyle dış ticaret açık artıyor. Türk sanayiciler,  Gümrük Birliği'nin  Türkiye ekonomisine katkısı olduğunu kabul etmekle birlikte, anlaşmadaki bazı maddeler nedeniyle oluşan haksız rekabeti gidermek için güncelleme talep ediyordu.

Ekleme Tarihi: 16 Ağu 2017 17:27