Yaşam Güncelleme Tarihi: 21 Eki 2016 23:43

Moda tarihçisine göre modanın geleceğini İslam Kültürü belirleyecek

Moda tarihçisi Aleksandra Vasilyeva, modanın geleceğinin İslam Kültürü ile şekillenen anlayış olacağını söyledi.

Moda tarihçisine göre modanın geleceğini İslam Kültürü belirleyecek
Modacılar her geçen gün yeni başörtüsü ve eşarp modelleri yaratıyor. Sözgelimi son olarak Dolce&Gabbana türban ve abiyelerden oluşan bir koleksiyon çıkardı. Sputnik, dünya genelinde gelişen bu eğilimin ne yönde ilerleyeceğini merak ederek moda tarihçisi Aleksandra Vasilyeva ile görüştü.

"MODAYI BAŞKA BİR GELECEK BEKLEMİYOR"

Modanın geleceğinin İslam kültürü olacağını belirten Vasilyeva, "Modayı başka bir gelecek beklemiyor. Müslümanların modaya olan ilgisi her geçen gün artıyor, bu da bu eğilimi güçlendiriyor. Türban ve ba örtülere yönelik bu ilgi artmaya devam edecek. Sözgelimi Rusya'da da Müslümanlık temasına odaklı çok sayıda tasarımcı var. Ben bunu ne üzücü ne de sevindirici görüyorum" ifadelerini kullandı.

"RUS ORTODOKSLARLA BÜYÜK BENZERLİK VAR"

Vasilyeva açıklamalarına şöyle devam etti:

Rusya dünyada yayılacak ulusal bir trend yakalama fırsatını kaçırdı, şimdi de önümüzdeki 10 yıl İslami modanın önümüze getirdikleriyle yetineceğiz. Başörtüsünün popülerliği moda ile değil, ideoloji ve dinle ilgili bir konu. Bu Rus kadınlarında da böyle bir eğilimin olmasından kaynaklı, zira Rus Ortodoksluğu ve İslam kadın giyimi konusunda da benzer unsurlara sahip.

"RUS KADINLARI DA BAŞÖRTÜSÜ TERCİH EDİYOR"

Kiliseye de başörtüsü, uzun etek ve uzun kollu giysilerle girilir. İslam ve Rus Ortodoks giyimi arasında nasıl bir farklılık var? Bence bu unsurlar bakımından birbirine çok benziyorlar. Rus kadınları için başörtüsü takmak bir gelenek de. Söz gelimi hava şartları gereği de başörtüsü tercih ediliyor. Baş örtüsü Rus kültürüyle çatışmıyor. 

Ekleme Tarihi: 21 Eki 2016 23:43