Dünya Güncelleme Tarihi: 12 Eki 2016 18:23

Müslümanların 40 yıllık Yunanistan rüyası gerçek oluyor!

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 1976'da yapılması kararlaştırılan ve aşırı milliyetçiler tarafından yapımına başlanamayan caminin 40 yıl sonra inşaatına başlanıyor.

Müslümanların 40 yıllık Yunanistan rüyası gerçek oluyor!
Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılması kararlaştırılan ilk caminin inşaatı gelecek hafta başlıyor. İnşaatı üstlenen konsorsiyumdaki dört şirketten biri olan INTRAKAT firmasından yapılan açıklamada, cami inşaatı için gelecek hafta ilk kazmanın vurulacağı belirtildi.

NİSAN 2017'DE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Açıklamada, net tarihin güvenlik sebebiyle verilmediği ifade edildi. Yunanistan Altyapı, Taşımacılık ve İletişim Bakanlığı ile sözleşme imzalayan konsorsiyumun, inşaatı Nisan 2017'de tamamlaması planlanıyor.

AĞUSTOS AYINDA MECLİS'TE ONAYLANDI

Yunan devleti tarafından finansmanı sağlanacak cami inşasının, yaklaşık 887 bin avroya mal olacağı açıklandı. Cami yapımının önünü açan son yasal düzenleme ağustos ayında mecliste onaylanmıştı.

BÜROKRATİK ENGELLER SEBEBİYLE BAŞLAYAMADI

Avrupa'da camisi bulunmayan tek başkent olan şehirde mevcut plana göre cami inşası için ilgili karar 10 yıl önce verilmesine rağmen, hukuki itirazlar ve bürokratik engeller sebebiyle inşa süreci başlayamamıştı.

CAMİNİN MİNARESİ OLMAYACAK

Atina banliyölerinden Votanikos bölgesindeki Eleona semtinde, Yunanistan Deniz Kuvvetlerinin mülkiyetindeki 17 dönümlük arazide eski bir hangardan dönüştürülecek olan caminin minaresi olmayacak.

40 YIL ÖNCE KARARLAŞTIRILDI

Atina'da cami inşa edilmesi ise ilk kez 1976'da kararlaştırılmıştı. Buna rağmen, aşırı milliyetçi çevrelerle bir kısım fanatik din adamları tarafından gösterilen şiddetli tepkilerin etkisiyle proje sürekli sürüncemede kalmıştı.

Ekleme Tarihi: 12 Eki 2016 18:23