Dünya Güncelleme Tarihi: 22 Eki 2016 11:12

Musul konusunda ABD duyurdu Irak yalanladı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın "Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı" şeklindeki açıklaması, Iraklı bir hükümet yetkilisi tarafından yalanlandı.

Musul konusunda ABD duyurdu Irak yalanladı
BBCIraklı Yetkili: Musul Konusunda Türkiye'yle Anlaştığımız Doğru Değil10 saat önce
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın "Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı" şeklindeki açıklaması, Iraklı bir hükümet yetkilisi tarafından yalanlandı.

Iraklı bir hükümet yetkilisi, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın " Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı" açıklamasının doğru olmadığını söyledi. İsminin açıklanmaması kaydıyla BBC'ye konuşan yetkili, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasını istemediklerini belirtti.

AÇIKLAMA DÜN AKŞAM GELDİ

Türkiye Musul operasyonuna katılmak istediğini belirtirken Irak ise buna karşı çıkıyor. Ashton Carter dün akşam, " Ankara ve Bağdat'ın, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer almasıyla ilgili anlaştığını düşündüğünü" söyledi.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜKTEN SONRA DUYURDU

Carter, söz konusu açıklamayı Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinden sonra yaptı. Bu konuda Irak hükümetinin kesinlikle onayının gerektiğini belirten ABD Savunma Bakanı, Türkiye'nin Musul'daki olası rolünün ayrıntılarının belli olmadığını söyledi.

IRAKLI YETKİLİ YALANLADI

BBC'ye konuşan Iraklı yetkili ise anlaşma iddiasının doğru olmadığını ve "Musul'un özgürleştirilmesinde Türkiye'ye bir rol düşmediğini" belirtti.

"TÜRKİYE'DEN BEKLEDİĞİMİZ..."

Yetkili, "Türkiye'den beklediğimiz DAEŞ terörüne karşı savaşta Irak'ın yanında durması, Irak'ın egemenliğini ihlal etmemesi, komşuluk bağlarına saygı göstermesi ve Musul veya başka bir yerdeki Irak halkının birliğini tehdit etmemesidir" dedi.

GERGİNLİK TIRMANIYOR

Türkiye ile Irak arasında, Türkiye'nin Başika'daki askeri üssü üzerinden yaşanan gerilim son dönemde derinleşmiş durumda. Irak, üssün Bağdat'ın egemenlik haklarının ihlali olduğunu söylüyor. Ankara ise üssün Bağdat ve Erbil yönetimlerinin daveti üzerine kurulduğunu, bu bölgedeki güvenlik sorunun doğrudan Türkiye'yi de ilgilendirdiğini belirterek üssü savunuyor.

Ekleme Tarihi: 22 Eki 2016 11:12