Dünya Güncelleme Tarihi: 18 Kas 2016 07:56

NASA uzay teleskobu Kepler'den yıldızlarla ilgili müthiş keşif

NASA uzay teleskopu Kepler ile bugüne kadar görülen en yuvarlak yıldız keşfedilirken yıldızın neredeyse tam bir küre şeklinde olduğu açıklandı.

NASA uzay teleskobu Kepler'den yıldızlarla ilgili müthiş keşif
Astronomların, NASA uzay teleskopu Kepler ile uzayda bugüne kadar görülen en yuvarlak yıldızı keşfettikleri bildirildi.

"YILDIZ, DÜNYADAN 5 BİN IŞIK YILINDAN DAHA UZAKTA"

Almanya'nın Göttingen kentindeki Max-Planck Güneş Sistemleri Araştırmaları Enstitüsünün (MPS) sözcüsü Birgit Krummheuer, yaptığı açıklamada, "Kepler 11145123" adı verilen yıldızın dünyadan 5 bin ışık yılından daha uzakta bulunduğunu söyledi.

Krummheuer, 1 buçuk milyon kilometrelik çapıyla güneşin yaklaşık 2 katı büyüklüğündeki yuvarlak yıldızın ekvator çapının, kutupları arasındaki çapından sadece 1 buçuk kilometre daha uzun olduğunu, böyle büyük bir kütlede bu mesafenin çok kısa sayılabileceğini belirtti."YILDIZ, KENDİ EKSENİ ETRAFINDA GÜNEŞTEN 3 KAT DAHA YAVAŞ DÖNÜYOR"
MPS'de görevli astronom Laurent Gizon da "Science Advances" adlı bilim dergisine yazdığı makalede, tesadüfen keşfedilen yıldızın, kendi ekseni etrafında güneşten 3 kat daha yavaş döndüğünü ifade etti.
Gizon, güneşin ekvator çapının bile, kutupları arasındaki çapından 10 kilometre daha uzun olduğunu, hatta bu farkın dünyada 21 kilometre olduğunu kaydetti.
 

Ekleme Tarihi: 18 Kas 2016 07:56