Dünya Güncelleme Tarihi: 9 Eki 2016 16:03

Neçirvan Barzani'den kritik Musul operasyonu öncesi uyarı

Neçirvan Barzani, Musul'un IŞİD'ten kurtarılmasından sonra iktidar paylaşımına ilişkin anlaşmanın kilit bir konu olduğunu belirterek, "böyle bir mutabakat şimdiden sağlanmalı." dedi.

Neçirvan Barzani'den kritik Musul operasyonu öncesi uyarı
Eli kulağında olan Musul'u kurtarma operasyonundan önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Musul'un IŞİD'ten kurtarılmasından sonra iktidar paylaşımına ilişkin anlaşmanın kilit bir konu olduğunu belirterek, böyle bir mutabakatın şimdiden sağlanması gerektiğini savundu.

GÜVENCE VERDİ

Özel Sektörün IKBY'nin ekonomik kalkınmasındaki rolü konusunda Erbil'de düzenlenen bir konferansta konuşan Neçirvan Barzani, Musul'un "askeriden çok siyasi bir mesele" olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladığı konuşmasında Musul'un kurtulacağı güvencesini verdikten sonra şunları söyledi:

"ŞİMDİDEN ANLAŞMA YAPILMALI"

"Ancak bundan daha önemlisi, Musul'un kurtarılmasının ardından olacakları. (Bölgedeki) tüm siyasi ve dini unsurlar siyasi süreçte, bölgenin geleceğinin belirlenmesinde ve nasıl yönetileceğinde söz sahibi olmalıdır. Yoksa, sorunlar çözümlenmeyecek ve bu başka sorunlara yol açacak. Bu nedenle ki şimdiden tüm Musul unsurları arasında bir anlaşma yapılması önem taşıyor."

Rudaw İngilizce'ye göre, Barzani, Musul'un kurtarılmasının Kürt Bölgesinin başta ekonomi olmak üzere her alanında etkisinin olacağını da ifade etti.

Ekleme Tarihi: 9 Eki 2016 16:03