Dünya Güncelleme Tarihi: 27 Eki 2016 08:23

Obama Erdoğan ile IŞİD ile mücadeleyi konuştu PKK konusunda mutabık kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile telefonda IŞİD'le mücadelede ileriki aşamaları konuştu. İkili, Kuzey Irak'ta PKK'nın barındırılmaması konusunda da mutabık kaldı.

Obama Erdoğan ile IŞİD ile mücadeleyi konuştu PKK konusunda mutabık kaldı
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğü belirtildi. Görüşmede IŞİD ile mücadele hususunda ileriki aşamaların nasıl olacağının ele alındığı belirtildi.
OBAMA: TAKDİRLE KARŞILIYORUZ
ABD Başkanı Obama'nın, Türkiye-Suriye sınır bölgesini IŞİD'den temizleyen Özgür Suriye Ordusu'na sağlanan destek başta olmak üzere Türkiye'nin bu mücadeleye yaptığı katkıları takdirle karşıladıklarını belirtildiği ifade edildi.

IŞİD'e yönelik baskıların devam ettirilmesi gerektiğinin vurgulandığı görüşmede Obama'nın, Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyona katılımının uygun seviyede ve biçimde katılımı konusunda Türkiye ve Irak arasında devam eden diyalog sürecini memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

IŞİD İLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU

Görüşmede Erdoğan ve Obama'nın başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgede IŞİD'e karşı mücadele konusunda kararlılıkları vurgulandı.

Bölgenin IŞİD ve PKK dahil tüm terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul'daki operasyonun hassasiyetle yürütülmesinin önemine de dikkat çekti.

PKK İLE İLGİLİ ORTAK KARAR

Görüşmede ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın, Kuzey Irak'ta PKK'nın barınmasına müsaade edilmemesi gerektiği hususunda da mutabık kalındığı belirtildi.

Ekleme Tarihi: 27 Eki 2016 08:23