Dünya Güncelleme Tarihi: 9 Eyl 2016 22:07

Ortadoğu'da kangrene dönen Suriye'de olası ateşkes çok yakın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov'la yaptığı görüşmenin ardından, Suriye'de olası ateşkesle ilgili "Bu gece yarısından önce belki de iyi haberler alırız." dedi.

Ortadoğu'da kangrene dönen Suriye'de olası ateşkes çok yakın
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptı.

SURİYE'DE ATEŞKES DEĞERLENDİRİLDİ

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu, bu akşam Lavrov ile yaptığı görüşmede, Suriye'de ateşkesin sağlanması konusundaki görüşmelerin son durumu başta olmak üzere ülkedeki güncel gelişmeler değerlendirildi.

GÖRÜŞME TAKVİMİ ELE ALINDI

Bu kapsamda Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kurban Bayramı öncesinde ateşkesin sağlanmasını temenni ettiğini vurguladı. Görüşmede iki bakanın, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki normalleşme süreci çerçevesinde taraflar arasındaki görüşme takvimini de ele aldığı belirtildi.

"BU GECE YARISINDAN ÖNCE BELKİ DE İYİ HABERLER ALIRIZ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, "Bayramdan önce ateşkesin başlaması amaçlanıyor. Süreç yakından takip ediliyor. Bu gece yarısından önce belki de iyi haberler alırız. Ateşkes olmadan müzakereler kolay değil. Bu geçiş hükümeti Suriye'yi seçimlere nasıl hazırlayacak, arazide şartların oluşması, DAEŞ'e ve diğer terör örgütlerine yönelik mücadele de devam ediyor. Terör örgütlerinin de Suriye ve Irak'tan temizlenmesi gerekiyor ki bu şartlar oluşsun. Tarafların mutabık kalması yetmiyor. Suriye'de barışın ve huzurun gelmesi gerekiyor. Tarih vermek zor" dedi.

Ekleme Tarihi: 9 Eyl 2016 22:07