Dünya Güncelleme Tarihi: 2 Eyl 2016 14:06

Özbekistan'ın efsane lideri İslam Kerimov hayatını kaybetti

Özbekistan Lideri İslam Kerimov, yaşamını yitirdi. Özbekistan hükümeti, tedavisi süren Cumhurbaşkanı Kerimov'un sağlık durumunun kritik olduğunu duyurmuştu.

Özbekistan'ın efsane lideri İslam Kerimov hayatını kaybetti
Özbekistan Lideri İslam Kerimov, hayatını kaybetti. Özbekistan hükümeti, beyin kanaması nedeniyle tedavisi süren Cumhurbaşkanı Kerimov'un sağlık durumunun kritik olduğunu duyurmuştu.

HÜKÜMET "DURUMU KRİTİK" DEMİŞTİ

Özbekistan hükümetinden yapılan açıklamada, beyin kanaması geçirmesinin ardından hastaneye kaldırılan Cumhurbaşkanı Kerimov'un sağlık durumunun kritik olduğu belirtilmişti.
Açıklamada, "Derin bir üzüntü ile belirtmek isteriz, son günde Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un sağlık durumu keskin kötüleşti. Doktorların fikrine göre, Cumhurbaşkanı'nın sağlık durumu kritik olarak değerlendiriliyor." ifadelerine yer verilmişti.

DOĞDUĞU KENTTE HAREKETLİLİK İDDİASI

Bazı sosyal paylaşım sitelerinde yer verilen haberlerde ise Kerimov'un doğduğu Semerkant'ta bir hareketlilik gözlendiği, bazı hükümet üyelerinin bu kentte bulunduğu iddia edildi. Sosyal paylaşım sitelerinde, şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda temizlik ve düzenleme çalışmalarının yapıldığı da ileri sürüldü.

1989'DAN BERİ ÜLKEYİ YÖNETİYOR

Özbekistan'ın tarihi Semerkant kentinde 30 Ocak 1938'de doğan ve 1989 yılından bu yana ülkeyi yöneten İslam Kerimov, 27 Ağustos Cumartesi günü geçirdiği beyin kanamasının ardından hastaneye kaldırılmıştı.

ÇOK ELEŞTİRİLDİ

İslam Kerimov, Orta Asya'nın coğrafi ve stratejik olarak en önemli ülkelerinden birini yönetiyordu. Yönetme şekli çok sık eleştirildi. Özellikle, insan hakları ihlalleri, muhalif kesimlere, bu arada dindarlara yönelik baskı ve şiddet uygulaması, uluslararası insan hakları örgütlerinin her yıl yayınladığı raporlara girdi. Kerimov yönetimi, eleştirilere karşılık, "radikal örgütlerle mücadele" gerekçesine sığındı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN BAŞSAĞLIĞI

Başbakan Binali Yıldırım, Kermov'un hayatını kaybetmesiyle ilgili "Allah'tan rahmet diliyoruz. Özbek halkının acılarını paylaşıyoruz Türkiye Cumhuriyeti olarak." dedi.

 

Ekleme Tarihi: 2 Eyl 2016 14:06