Medya Güncelleme Tarihi: 20 Ağu 2016 00:53

Özgür Gündem yayın danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan tutuklandı

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan, terör örgütü PKK'nın propagandasını yapmaktan tutuklandı.

Özgür Gündem yayın danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan tutuklandı
"Terör örgütü PKK propagandası yapıldığı ve örgütün yayın organı gibi hareket edildiği" iddiasına ilişkin soruşturma kapsamında geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarı Aslı Erdoğan'ın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklanmasına karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Umut Tepe tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, bir süre önce kapatılmasına karar verilen Özgür Gündem gazetesinin diğer çalışanlarıyla birlikte gözaltına alınan Aslı Erdoğan, bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Savcılıkça ifadesi alınan Erdoğan, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ'NDEN TUTUKLANDI

Nöbetçi hakimlik, Erdoğan'ın, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

Gözaltına alınan şüphelilerden birisinin dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden savcılık talimatı sonrası serbest bırakıldığı, 2 şüphelinin gözaltı işlemlerinin sürdüğü ve haklarında gözaltı kararı olan ancak bulunamayan 5 şüphelinin ise yakalanmasına çalışıldığı öğrenildi.

GAZETE MAHKEME KARARIYLA GEÇİCİ OLARAK KAPATILMIŞTI

Soruşturma savcılığının talebini değerlendiren İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, 16 Ağustos'ta verdiği kararla, Özgür Gündem gazetesinin, "terör örgütü PKK propagandası yapıldığı ve örgütün yayın organı gibi hareket edildiği" gerekçeleriyle geçici olarak kapatılmasına karar vermişti.

Ekleme Tarihi: 20 Ağu 2016 00:53