Güncel Güncelleme Tarihi: 19 Eki 2016 18:21

Özkök "Biz de namaz kılardık" dedi, efsane cümlesini tekrarladı

Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök Darbe Komisyonu'nda "Biz harp okulundayken namaz kılardık. Ama bir defa makamımda namaz kılmamışımdır" dedi, "Kasaptaki ete soğan doğramam" sözünü tekrarladı.

Özkök
Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 15 Temmuz (FETÖ/PDY) Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na geldi. Komisyon üyeleri, 15 Temmuz'daki darbe girişimini ile Hilmi Özkök'ü dinledi. Özkök 8 yıl önce söylediği sözü bir soru üzerine tekrarladı: Kasaptaki ete soğan doğramam.

"HARP OKULUNDAYKEN NAMAZ KILARDIK AMA BİR DEFA MAKAMIMDA NAMAZ KILMAMIŞIMDIR"

Emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, "Biz harp okulundayken namaz kılardık. Her terhis olan devrem mevlid okuturdu kışlada, şerbet dağıtırdı. Ama bu kullanıldı. Biz görevde iken dini konuların tamamen ayrı tutulmasını isterdik. Ben de inançlı bir insan olduğumu hiçbir zaman saklamadım; onun için de başıma çok sıkıntılar geldi. Ama bir defa makamımda namaz kılmamışımdır, kimse de görmemiştir. O ayrı, o ayrı." dedi.

"KASAPTAKİ ETE SOĞAN DOĞRAMAM"

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, daha önce komisyona bilgi veren Kumpas mağduru emekli Albay Mustafa Önsel'in 1982 yılında askeri okulda sivilden gelen öğrencilerden özel sınıf oluşturulduğu ve bu sınıfın mezunlarından 13'ünün general olduğu, 11'inin de 15 Temmuz sonrası tutklandığı iddialarına cevap verdi. Gülümseyerek, "Kasaptaki ete soğan doğramam" diyen Özkök şöyle devam etti: "Öğretimle ilgili konuları, öğretim başkanı tayin eder. Sivillerden kurulu özel sınıf olması mümkün değil."

Komisyon böyle bir sınıf olup olmadığının Genelkurmay'a yazılı olarak sorulması kararı verdi.

8 YIL ÖNCE SÖYLEMİŞTİ

Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Ergenekon ve Balyoz davalarının gündemde olduğu 2008 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı bir görüşme sonrasında Ergenekon davasında tanıklık yapıp yapmayacağına yönelik bir soruya "Ben kasaptaki ete soğan doğramam. Büyüklerimden öyle gördüm. Zamanı gelince sorulursa söylerim" yanıtını vermişti.

"2004 MGK'SINDA ALINAN KARARLA HÜKÜMETİ FETÖ'YE KARŞI UYARDIK"

Hilmi Özkök, dönemin Genelkurmay Başkanı iken 2004 yılında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında kuvvet komutanlarıyla birlikte FETÖ'ye karşı hükümeti kesin bir dille uyardıklarını kaydederek "2004 Milli Güvenlik Kurulu'nda silahlı kuvvetler olarak dedik ki 'Bu örgüt çok büyük bir imkan kabiliyetine kavuştu. İmkan kabiliyeti yıllar içinde oluşur ama niyet bir gecede değişir. Aynen böyle söyledik. Dedik ki icra planı yapılsın bu iş takip edilsin o zamana kadar tehlikeli bir örgüt olarak görülmüyor tabi iyi niyetli görülüyor. Ama biz MGK'da bunu açıkça söyledik. Hükümeti kesin olarak bilgilendirdik ve durum iyi değil dedik. Orada bir karar alındı. Ona icra planı denildi. Hükümete tavsiye ediyor MGK bunu. Hükümetin unsurları da orada olmakla beraber. Ne yapılıyor diye izledik, açıkça söyleyim pek fazla bir şey yapıldığını görmedik. Biz gene her toplantıda irticadan ve bu örgütlerin tehlikesine dikkat çeken konuşmaları MGK'da kuvvet komutanları da var biliyorsunuz her zaman dile getirdik. Duyduklarımızı her zaman elimizden geldiği kadar yaptık. Ama kaynağa nüfuz etmemiz mümkün olmadı. Hep bildiğimiz şeyi böylece hepimiz birlkte teklif ettik. Bir fikir birliği yapılmış olarak gidiliyor MGK'ya. Sonrasında bizim elimizde olan bir şey değil. Sonra 2006 yılında emekli oldum" diye konuştu.

"O DÖNEM 'FETHULLAÇILIK SUÇTUR' DİYE BİR KANUN YOK"

Öte yandan Hilmi Özkök, 'Fethullahçılık suçtur' diye bir kanun olmadığını bu nedenle yakalananların disiplinsizlik suçuyla silahlı kuvvetlerden attıklarını söyledi.

Ekleme Tarihi: 19 Eki 2016 18:21