Dünya Güncelleme Tarihi: 17 Eki 2016 21:52

Pentagon Sözcüsü'nden Musul için Türkiye ve Irak'a çağrı

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Musul operasyonu konusunda Türkiye ve Irak'ı diyalog kurmaya çağırdı.

Pentagon Sözcüsü'nden Musul için Türkiye ve Irak'a çağrı
Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Başika kriziyle ilgili Türkiye ile Irak'a diyalog çağrısında bulundu. Musul operasyonuna ilişkin açıklama yapan Cook, ABD askerinin Musul'a girip girmeyeceğine yönelik soruyu da yanıtladı.

"LİDERLİK ROLÜNDE ONLAR VAR"

ABD'den dün başlayan Musul operasyonuna ilişkin açıklama geldi.

Musul operasyonuna kimin katılacağına Irak yönetiminin karar vereceğini belirten Cook, "Bu Iraklıların operasyonu, liderlik rolünde onlar var" değerlendirmesini yaptı.

"ŞU ANA KADAR HEDEFLERE ULAŞILDI"

Operasyonda Sünni güçlerin de kritik bir rol oynadığını belirten Cook şunları kaydetti: Uzun sürecek bir mücadele olması bekleniyor. Ancak şu ana kadar hedeflere ulaşıldığı görünüyor.

"TÜRKİYE İLE IRAK'I DİYALOG KURMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Başika krizine de değinen Peter Cook, "Türkiye ile Irak'ı Başika konusunda diyaloğa çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

ABD ASKERİ MUSUL'A GİRECEK Mİ?

Pentagon Sözcüsüne "ABD askeri in Musul'a girecek mi?" sorusu da soruldu. ABD'nin Irak'taki 5 bin askerinin IŞİD ile mücadele için orada olduğunu söyleyen Cook şunları söyledi:

"ABD askerinin kente girip girmeyeceği bugünün konusu değil. Mevcut durumu odaklanmış durumdayız. Daha yeni başlamış durumdayız. Bakalım nasıl ilerleyecek. ABD askerlerinin ayrıntılı görevlendirmesi yapılacak. ABD Özel Kuvvetleri operasyonel güçlere destek verdi."

Ekleme Tarihi: 17 Eki 2016 21:52