Dünya Güncelleme Tarihi: 26 Ağu 2016 00:53

Pentagon Sözcüsü Peter Cook: YPG'nin sözünü tutmasını bekliyoruz

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, YPG'nin operasyonların ardından Fırat'ın doğusuna çekileceklerine dair sözleri tutmalarını beklediklerini söyledi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook: YPG'nin sözünü tutmasını bekliyoruz
Pentagon Sözcüsü Peter Cook,Fırat Kalkanı Operasyonu'na katılan Suriyeli muhalif güçlerin koalisyon unsurlarının da desteğiyle Cerablus'un kontrolünü ele geçirdiğini belirtti. Cook, DAEŞ savaşçılarının büyük ölçüde kentten çıkarıldığını kaydetti.

"ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI"

Örgütün son direnişini kırmak ve el yapımı bombaları temizlemek için operasyonların devam ettiğini ifade eden Cook, koalisyon güçlerinin Cerablus operasyonuna bugün tek hava saldırısı desteği sunduğunu bildirdi. Cook, hava saldırısının spesifik DAEŞ noktasını hedef aldığını belirtti. Suriye'nin kuzeyindeki Münbiç'in ardından, Cerablus'un da örgütten alınmasının DAEŞ'e karşı yürütülen askeri operasyonun "Önemli bir kilometre taşını" oluşturduğunu anlatan Cook, "Bu DAEŞ'e vurulan ağır bir darbe. Cerablus operasyonu özellikle askeri operasyonlar kapsamında ileriye dönük önemli bir adım." değerlendirmesinde bulundu.

"YPG'NİN SÖZLERİNİ TUTMASINI BEKLİYORUZ"

Sözcü Cook, PYD/YPG güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekilip çekilmediklerine ilişkin bir soru üzerine, şunları kaydetti: "Münbiç'in kurtarılması için savaşan Suriye Demokratik güçlerinin bazıları beklenildiği gibi Fırat nehrinin doğu tarafına geri döndü. Bazı unsurları ise DAEŞ militanlarının kente olası sızmalarına önlemek ve şehrin el yapımı patlayıcılardan temizlenmesi için varlıkları sürüyor."

Cook, YPG'nin operasyonların ardından Fırat'ın doğusuna çekileceklerine dair sözleri tutmalarını beklediklerini vurguladı.

Ekleme Tarihi: 26 Ağu 2016 00:53