Kültür Sanat Güncelleme Tarihi: 10 Kas 2016 15:18

Pera Müzesi’nin yeni sergisi: Balkanlardan Gelen Soğuk Hava

Pera Müzesi’nde düzenlenen, “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında düzenlenen açılış, sanatçıların performanslarına sahne oldu.

Pera Müzesi’nin yeni sergisi: Balkanlardan Gelen Soğuk Hava
Sanatçı grubu IRWIN, davete katılanlar için özel pasaport düzenlerken, “Uçta” performansıyla dünyanın dört bir yanında binaların dış cephelerinden sarkan Mladen Milijanovic’in son adresi Pera Müzesi’nin tarihi binası oldu.

Pera Müzesi’nin sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren açılışı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı kurucularından İnan Kıraç ile Vakfın Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol’un da katılımıyla gerçekleşti. Sanatçı ve küratörlerin eşlik ettiği açılışa IRWIN ve Mladen Milijanovic’in performansları damga vurdu. Sanatçı grubu IRWIN sınırlara karşı koyan “NSK Pasaport Bürosu” isimli performansıyla başvuruda bulunup formları dolduran katılımcılara pasaport düzenledi.

Binaların dış cephelerinden kendisini sarkıtan Mladen Miljanovic ise, “Uçta” başlıklı performansını bir kez de Pera Müzesi’nin tarihî cephesinde gerçekleştirdi. Gerçeklik ve sergi mekânı arasındaki sınırların ortadan kaldırılması gerektiğini savunan sanatçının yerçekimi ile olan mücadelesi nefes kesti.

Alenka Gregorič ve Ali Akay küratörlüğünde düzenlenen “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” videodan fotoğrafa, çizimden yerleştirmeye farklı mecralardan çarpıcı eserlere yer veriyor. Sergide Maja Bajević, Braco Dimitrijević, Vadim Fishkin, IRWIN, Laibach, Mladen Miljanović, Ivan Moudov, OHO, Dan Perjovschi, Mladen Stilinović, Ulay ve Sislej Xhafa gibi sanatçıların kendilerini çevreleyen sosyal, politik ve kültürel izlenimleri gözlemlenebiliyor.

Eş zamanlı olarak düzenlenen “Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin” sergisi ise, 19. yüzyılın özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor. Küratörlüğünü Lucienne Del’Furia ve Frédéric Hitzel’in üstlendiği sergide Ziem’in, izlenimci ressamlarla üslupsal ilişkilerini yansıtan yağlıboyaları ile Kırım Savaşı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdiği desen çalışmaları öne çıkıyor.

Ekleme Tarihi: 10 Kas 2016 15:18