Dünya Güncelleme Tarihi: 20 Eki 2016 09:19

Peşmerge Türk askerinin bulunduğu Başika'ya saldırıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmerge güçleri, terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un Başika kasabasını ele geçirmek için saldırıya geçti

Peşmerge Türk askerinin bulunduğu Başika'ya saldırıyor
Musul operasyonunun 4. gününde peşmerge güçleri, ağır silahlarlarla IŞİD'in elindeki Başika kasabasını geri almak için üç koldan harekete geçti. Peşmerge kuvvetleri Başika kampına zırhlı araçlarla ilerlerken, IŞİD hedefleri de katyuşa füzeleri ile vuruldu.

Operasyonun başladığı bölgedeki peşmerge komutanları hareketin amacının Başika'da kontrolü sağlayıp, daha sonra kuzeyde çoğunlukta Hristiyanların yaşadığı Tılkef ilçesini kurtarmak olduğunu kaydetti.

Bölgede yoğun çatışma yaşanıyor.

3 CEPHEDEN SALDIRIYA GEÇTİLER

IKBY Peşmerge Komutanlığı Merkezi ise operasyona ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Güçlerimiz, Musul'u kurtarma operasyonu çerçevesinde Başika kasabasını geri almak için Naweran, Tılskof ve Başika cephelerinden saldırıya geçti" ifadesi kullanıldı.

TÜRK ASKERLERİ DE O BÖLGEDE

IŞİD'in elinden kurtarılmak istenen Başika kasabası, Musul kent merkezinden 20 kilometre mesafede yer alıyor. "Ninova Muhafızları" olarak adlandırılan Musullu savaşçıları eğitmek için Türk askerleri de o bölgede konuşlanmış durumda.

IRAK ORDUSU DA BÖLGEYE DOĞRU İLERLİYOR

Irak ordusuna bağlı askerlerin de kentin güneydoğusunda yer alan Hemdaniye ilçesini kuşatıp kısmen kontrolü sağladıktan sonra, Başika kasabasının olduğu bölgeye doğru ilerlediği aktarıldı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, geçen pazartesi günü Musul'u kurtarma operasyonun başladığını duyurmuştu. Bu operasyon çerçevesinde Irak ordusu ve peşmerge güçleriyle uluslararası koalisyon güçlerinin ortak hareket etmesi sonucu Musul'un güneyi ve güneydoğusunda 1 kasaba ve çok sayıda köy geri alınmıştı

Ekleme Tarihi: 20 Eki 2016 09:19