Dünya Güncelleme Tarihi: 5 Ara 2016 07:56

Referandumdan 'hayır' çıktı Başbakan istifa etti

Anayasa'da değişiklik içeren referandumda sandıktan 'hayır' çıkması üzerine İtalya Başbakanı Matteo Renzi, istifa edeceğini açıkladı.

Referandumdan 'hayır' çıktı Başbakan istifa etti

İtalya, Başbakan Matteo Renzi ve ülkenin Avrupa Birliği içindeki kaderinin belirleneceği referandum için sandığa gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre, sandıktan yüzde 60 'hayır' çıktı. 'Evet' oyları ise yüzde 40'da kaldı. Referandumdan önce 'hayır' çıkması halinde istifa edeceğini açıklayan İtalya Başbakanı Renzi, sözünde durdu. Renzi, öğleden sonra bakanlar kurulunu toplayacağını ve ardından istifalarını sunmak üzere Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşeceğini belirtti.

Yeni dönemde İtalya'nın AB'den çıkması gerektiğini söyleyen partilerin güçlenmesi bekleniyor.

AĞIR YENİLGİ ALDI

Parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosunun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefleyen anayasa değişikliğine ilişkin dün yapılan referandumda ağır yenilgi alan Matteo Renzi, başbakanlık sarayı Chigi'de basın açıklaması yaptı.

"HAYIR CEPHESİ KAZANDI"

Referandumu, katılımın yüksek olması nedeniyle "demokrasi bayramı" şeklinde tanımlayan Renzi, "İtalyan halkı, açık ve net şekilde konuştu. Hayır cephesi kazandı. Bu net bir yenilgidir. Bu yenilgi benim. Hayır cephesinin liderlerini kutluyorum. Kendi adıma sorumluluğu üstleniyorum." dedi.

"İSTİFALARIMIZI SUNACAĞIM"

Kendisi ve hükümetinin sunduğu anayasa değişikliğini halka kabul ettiremeyen Renzi, "Yarın (bugün) öğleden sonra bakanlar kurulunu toplayacağım, ardından Cumhurbaşkanına çıkacağım ve istifalarımızı sunacağım. Hükümet deneyimim burada sona eriyor." diye konuştu.

"ŞİMDİDEN HALEFİMİ SELAMLIYORUM"

Cumhurbaşkanı Mattarella'nın güçlü ve otoriter bir rehber olduğunu, bu durumu yönetmesini bileceğini dile getiren Renzi, şimdiden halefini selamladığını, kendisine şu ana kadar yapılanları ve yapılması gerekenleri bir dosya halinde sunacağını bildirdi.

"ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM FIRSATI KAÇTI"

Oylamada "Evet" oyu verenlerin değil kendisinin kaybettiğini ifade eden Renzi, ülkesinin iyiliği için çalıştığını ancak önemli bir değişim fırsatının kaçtığını söyledi. Renzi, referandumda aldıkları yüzde 40 civarındaki oyun önemli bir oran olduğunu ancak kazanmak için yeterli gelmediğini belirtti.

"KENDİ KOLTUĞUMDAN OLDUM"

Referandumda reddedilen reformda yer alan Senato'nun üye sayısını düşürme maddesine atıf yapan Renzi, "Senatörleri koltuğundan etmek isterken, kendi koltuğumdan oldum. İtalyan siyasetinde kimse kaybetmez ama ben farklıyım. Kaybettim. Bunu boğazım düğümlense de yüksek sesle söylemek istiyorum. Ben zafere taşıyamadım ama gerçekten bu aşamaya kadar yapılması gereken neyse onu yaptım." değerlendirmesinde bulundu.

BİN GÜNLÜK YORUCU İKTİDAR

"Hayır" cephesine tebriklerinin yanı sıra mesaj gönderen Matteo Renzi, şimdi kendilerinden seçim yasasına ilişkin ciddi ve güvenilir teklifler beklediklerini söyledi.

Toplantıya eşi Agnese Landini ile gelen Renzi, bin günlük yorucu iktidarı boyunca kendisine destek veren eşi ve çocuklarına, ayrıca kendisini takip eden gazetecilere özel olarak teşekkür etti.

MUHALİFLER KUTLAMA YAPTI

Öte yandan, Renzi'nin istifa konuşmasını yaptığı sırada başbakanlık sarayının dışına gelen bir grup muhalif de kutlama gerçekleştirdi. Grup, Renzi'nin istifasını şarkı ve marşlarla kutladı.

MUHALEFETTEN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Anamuhalefet partisi konumundaki 5 Yıldız Hareketi lideri Beppe Grillo da bloğunda "Güle güle Renzi. İtalyanlar, hemen seçime çağrılmalı." yazdı. Grillo, yapılması gereken en hızlı şeyin, "Italicum" adıyla anılan, Anayasa Mahkemesindeki yeni seçim yasasıyla erken seçimlere gitmek olduğunu vurguladı.

"DERHAL İSTİFA ETMELİ"

Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia (İtalya İleri) adına açıklama yapan milletvekili Renato Brunetta da referandum sonuçlarının onaylanmasıyla Renzi'nin derhal istifa etmesi gerektiğini kaydetti.

Kuzey Birliği Partisi lideri Matteo Salvini, Renzi'nin bu sonuçlar doğrultusunda 2 dakika içinde istifa etmesinin elzem olduğunu belirtti. Salvini, şu anda Anayasa Mahkemesinde olan seçim yasasının bir şekilde parlamentoda onaylanıp, ülkenin erken genel seçimlere gitmesi gerektiğini söyledi.

DÖNEM 2018'DE SONA ERİYOR

Ülkede 5 yılda bir yapılan parlamento seçimleri gereği normalde şu anki yasama dönemi 2018'de sona eriyor.

AB'DEN ÇIKIŞ REFERANDUMU

Renzi'nin istifasının ardından düzenlenecek erken seçimlerin ise AB karşıtı partileri iktidara taşıyabileceği belirtiliyor. İtalya'nın AB'den çıkması için referandum düzenlenmesi AB karşıtı partilerin öncelikli hamlesi olarak bekleniyor.

Ekleme Tarihi: 5 Ara 2016 07:56