Dünya Güncelleme Tarihi: 13 Eyl 2016 00:49

Rusya duyurdu Suriye'de ateşkes başlıyor

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Rusya ve ABD ortaklığında hazırlanan Suriye'deki ateşkes planının bugün saat 19.00'da başlayacağını duyurdu.

Rusya duyurdu Suriye'de ateşkes başlıyor
Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya ve ABD ortaklığında hazırlanan ateşkes planının bugün saat 19.00'da başlayacağı duyuruldu.

Rusya'nın ateşkesi gözlemlemek için insansız hava araçları kullanacağını ifade eden Rusya Genelkurmay Başkanlığı Yetkilisi Korgeneral Sergey Rudskoy, "Rusya-ABD anlaşması uyarınca ateşkes, Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının tamamında, Moskova saatiyle 17.00'de (TSİ 19.00) uygulamaya konacak" dedi.

TERÖRİSTLERE OPERASYON SÜRECEK

Rusya'nın ateşkesin uygulanması için hazır olduğunu ve gereken tüm hazırlıkları yaptığını ifade eden Rudskoy, ABD'nin desteklediği tüm muhalif grupların ateşkese uymasının beklendiğini aktardı. Rusya'nın teröristlere yönelik hava operasyonlarının süreceğini kaydeden Rudskoy, şöyle devam etti:

"Rus Hava Kuvvetleri, Suriye'deki terör hedeflerine yönelik hava saldırılarına devam edecek. Rus ve ABD'li taraflar, Rusya ve ABD liderliğindeki koalisyonun hedefleri belirlemesi için ortak bir merkez kuracak."

IŞİD VE EL NUSRA'YLA MÜCADELE SÜRECEK

IŞİD ve yakın zamanda Fetih el Şam adını alan El Nusra'yla mücadeleyi bırakmayacağını belirten Korgeneral, mücadelenen 'herhangi bir isim değişikliğinden etkilenmeden' süreceğini ifade etti.

ESAD ANLAŞMADAN MEMNUN

Rejim yanlısı medyada Devlet Başkanı Beşşar Esed'in anlaşmayı memnuniyetle karşıladığı yer alırken, muhalefetten henüz anlaşmayla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Ekleme Tarihi: 13 Eyl 2016 00:49