Dünya Güncelleme Tarihi: 19 Eyl 2016 18:10

Rusya sinirlendi ABD'nin ateşkes sırlarını açıkladı

ABD savaş uçaklarının, Suriye'de Esed rejimine saldırması üzerine Rusya, ABD'nin büyük bir titizlikle sakladığı ateşkes şartlarının bazı kısımlarını kamuoyuyla paylaştı.

Rusya sinirlendi ABD'nin ateşkes sırlarını açıkladı
Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun gerçekleştirdiği Deyr ez Zor saldırısının ardından Moskova ile Washington arasındaki ateşkes anlaşmasından bazı bölümleri kamuoyuyla paylaştı.

WASHINGTON KARŞI ÇIKMIŞTI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry, 9 Eylül'de Cenevre'de yaptıkları görüşmenin ardından Suriye'de ateşkes sağlanması konusunda yeni bir anlaşmaya varıldığını ilan etmişti. ABD'nin anlaşmaya rağmen Rusya'yı ateşkes konusunda isteksiz davranmakla suçlaması nedeniyle Moskova, anlaşma metninin kamuoyuyla paylaşılmasını talep etmiş, Washington ise bu talebe karşı çıkmıştı.

ABD SALDIRISI SONRASI RUSYA ANLAŞMANIN BAZI ÖBÜLMLERİNİ OKUDU

Ancak ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Deyr ez Zor'daki Suriye ordusuna ait bir noktaya düzenlediği saldırı nedeniyle acil olarak yapılan BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Çurkin, söz konusu ateşkes anlaşmasının bazı bölümlerini okudu.

"RUSYA VE ABD, HALEP DE DAHİL OLMAK ÜZERE ORTAK ÇABA SARF EDECEK"

"ABD, tam olarak anlayamadığımız nedenlerden ötürü, anlaşma metnini basınla ve hatta BM Güvenlik Konseyi'nin temsilcileriyle bile paylaşmayı kabul etmedi. Ancak duruma açıklık kazandırmak için bazı bölümleri okuyacağım" diyen Çurkin, şöyle devam etti: " Rusya ve ABD, Suriye'deki duruma istikrar kazandırmak için Halep yakınında özel önlemler alınması da dahil olmak üzere ortak çaba sarf edecek. Öncelikler, IŞİD ve El Nusra Cephesi kontrolündeki bölgeleri ılımlı muhalif güçlerin kontrolündeki bölgelerden soyutlamak ve ılımlı militanları El Nusra militanlarından ayırt etmek."

"İKİ ÜLKE, SURİYE'DE SİYASİ GECİŞ SÜRECİNİN DESTEKLENMESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK"

Çurkin ayrıca, Rusya ve ABD'nin temmuz ayında yaptığı anlaşmadan da bir bölümü gazetecilerle paylaştı. "Ortak Uygulama Grubu'nun amacı, ABD ile Rusya arasında kapsamlı koordinasyon oluşturmak. Taraflar, IŞİD ve El Nusra'yı yenmek için Ortak Uygulama Grubu çerçevesinde çalışma yapacak. Taraflar, ateşkes tesis edilmesi ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 No'lu kararında tanımlanan siyasi geçiş sürecinin desteklenmesi için birlikte çalışma yapacak" diye devam eden Çurkin, anlaşmadaki diğer maddelerin insani konular ve sahadaki durumla ilgili olduğunu belirtti. Çurkin, "Bu hazırlıklar çok önemliydi. Bunlar durumu değiştirebilir ve El Nusra ile IŞİD'e yönelik çabaları yoğunlaştırabilir, siyasi süreç için daha iyi koşullar oluşturabilirdi" diye ekledi.

NE OLMUŞTU?

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Suriye ordusunun Deyr ez Zor yakınlarındaki mevzilerini bombalamış, olayda 62 asker ölmüş, 100 asker de yaralanmıştı. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA da bombardımanın El Tharda Dağı'nda gerçekleştiğini aktarmıştı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD öncülüğündeki koalisyona ait jetlerin Deyr Ez Zor'da Suriye ordusuna ait mevzileri bombaladığını doğrulamıştı. Açıklamada, Suriye askerlerinin 'yanlışlıkla' bombalandığı iddia edilerek, hedefin IŞİD mevzileri olduğu belirtilmişti.

Ekleme Tarihi: 19 Eyl 2016 18:10