Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Eki 2016 16:41

"Rusya Türkiye'ye hava savunma sistemi sağlayabilir"

Kremlin'den son dakika açıklaması geldi: Rusya Türkiye'ye hava savunma sistemi sağlayabilir.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın, Türkiye'ye hava savunma sistemi sevk etme ihtimalinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirdiği görüşmede ele alınan konulardan biri olduğunu açıkladı.

KREMLİN SÖZCÜSÜ: DEĞERLENDİREBİLİRİZ

Peskov görüşmenin içeriğine ilişkin de "Türk tarafının istemesi hâlinde Rusya'nın sevk etme ihtimalini değerlendirebileceği çeşitli hava savunma sistemlerinden bahsedildi" dedi.

"TAMAMEN TİCARİ BİR KONU"

Öte yandan Peskov, Rusya'nın Türkiye'ye hava savunma sistemi sevk etmesi ihtimali hakkında "Bu tamamen ticari bir konu ve işbirliğinin çok hassas bir alanı" ifadelerini de kullandı.

KALIN: ULUSAL ÇIKARLARIMIZI ESAS ALIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün düzenlediği basın toplantısı, "Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesinin ardından Türkiye'nin uzun dönemdir planladığı uzun menzilli hava savunma sistemi için Rusya'dan teklif alınması gündemde mi?" şeklindeki soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in İstanbul'daki görüşmesinde, Rusya ile savunma sanayi alanında iş birliği yapılması konusunda mutabık kalındığını belirtmişti. Kalın, bunun detayları üzerinde ilgili birimler tarafından çalışıldığını söylemişti.

Hangi alanlarda ne tür bir iş birliği yapılacağı konusunu Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın mevkidaşı kuruluş ile görüştüğünü aktaran Kalın, şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

"Prensipte biz Türkiye olarak buna olumlu bakıyoruz çünkü daha önce de çok konu oldu bu. Özellikle Çin'den savunma sistemi alınır mı alınmaz mı tartışmaları bağlamında biz orada ilkesel olarak hep şunu söyledik, (Biz, kendi ulusal çıkarlarımızı esas alarak ihtiyaçlarımızı karşılayacak teklifi kim getiriyorsa onunla masaya oturup bunun anlaşmasını yapmaya hazırız)."

"ŞARTLAR ÇOK AÇIK"

Kalın, Türkiye'nin terör olaylarının yaşandığı bir bölgede bulunduğuna işaret ederek, "İç güvenlik, dış güvenlik tehditleri devam ederken bizim güçlü bir füze savunma sistemine sahip olmamız kadar doğal bir şey olamaz. Bunu da hangi ortakla, hangi partner ülke ile yapabileceksek onunla yapmamız konusunda bir prensip kararımız var. Bunun da fiyatla, teslimle, ortak üretimle ilgili birtakım şartları var. Bunlar çok açık, şeffaf, objektif şartlardır" diye konuşmuştu.

Bunları sağlayan ülke hangisi ise onunla bu konuda iş birliği yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Kalın, "Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul'daki görüşmede bu konunun ana çerçevesini konuştular ve bu konuda mutabık kaldılar. İlgili kurumlarımız konuyu takip edecek. Planla, görüşmelerle ilgili başlıklar somutlaştıkça onları da paylaşırız" ifadelerini kullanmıştı.

Ekleme Tarihi: 14 Eki 2016 16:41