Ekonomi Güncelleme Tarihi: 24 Ağu 2017 01:04

Sağlıkta milli dönem ulaşılamayan ilaçlar yerli üretilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kanser teşhisi, nörolojik hastalıklar ve kalp görüntülenmesi gibi alanlarda kullanılan ilaçların artık Türkiye'de nükleer araştırma merkezinde üretilebileceğini söyledi.

Sağlıkta milli dönem ulaşılamayan ilaçlar yerli üretilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak, nükleerin sadece enerji alanında değil tıp, telekomünikasyon, uydu ve haberleşme gibi farklı alanlarda kullanılacağını belirterek, " Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezinde (SANAEM) ciddi bir yatırım ortaya konuldu. Tüm tesislerin yatırımı yaklaşık 100 milyon lirayı geçiyor. SANAEM içindeki İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarı'nın açılışını da yapacağız." dedi.

PROTOKOL İMZALANDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile  Sağlık Bakanlığı arasındaki Radyoizotop ve Radyofarmasötiklerin Satışına İlişkin Alım Garantili Sözleşme imza töreninde, enerji ve tıp alanındaki bu iş birliğinin güzel bir gelişme olduğunu söyledi.

Protokol ile sağlık sektöründe yerlileşmenin destekleneceğini dile getiren Albayrak, tesiste geliştirilecek yerli ilaçlarla önemli bir dönemin başlayacağını ifade etti.

Albayrak, bu ilaçların uzun yıllar boyunca ithal edildiğine dikkati çekerek, "Bugün açılan tesiste kanser teşhisinde, beyin kan akışının görülmesinde, nörolojik hastalıkların ve lenf kanserinin tanısında, organik nakillerde organın vücut tarafından kabul edilip edilmediğinin anlaşılmasında, kan hücrelerinin tespiti ve izlenmesinde, lösemi tespiti ve kalp görüntülenmesinde kullanılan ilaçları artık  Türkiye'de üreteceğiz." diye konuştu.

Ekleme Tarihi: 24 Ağu 2017 01:04