Dünya Güncelleme Tarihi: 2 Eyl 2016 09:44

Şah Fırat Operasyonu ABD tuzağı çıktı!

ABD, terör örgütü PKK/PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturmak istediği koridorun önünü açabilmek için Süleyman Şah Türbesi'nin etrafını çatışma alanına çevirmiş.

Şah Fırat Operasyonu ABD tuzağı çıktı!
Türkiye'nin Cerablus operasyonu Süleyman Şah Türbesi'nin yerinin değiştirilmesini tekrar gündeme getirdi. Şah Fırat Operasyonu konusunda ABD'nin Ankara'da 7 görüşme yaptığı ve bu görüşmeler sırasında IŞİD'in türbeyi kuşatmaya başladığı ortaya çıktı. Şimdi ABD'nin bu planının Kuzey Suriye koridoru için hazırlık olup olmadığı tartışılıyor.

YENİDEN GERİ GÖTÜRÜLEBİLİR

Türkiye'nin Cerablus operasyonu, Süleyman Şah Türbesi'ni yeniden Ankara'nın gündemine getirdi. Süleyman Şah ve iki süvarisinin sandukalarının yeniden eski yeri olan Karakozak köyüne götürülmesi masaya yatırılırken, Şah'ın türbesine yönelik dünden bugüne yaşanan siyasi ve askeri süreç yakın takibe alındı.

ABD HEYETİ 7 DEFA GELDİ

Şah'ın türbesinin taşınması ile ilgili ABD'li yetkililerin 7 kez Ankara'da görüşmeler yaptığı, Başbakanlık ve Dışişleri bürokratlarını 4 görüşmeden sonra ikna ettiği öğrenildi. İlk 3 görüşmede Türbeye yönelik bir saldırı hazırlığı gözlenmezken, 14 Kasım 2014'de gerçekleşen 4 görüşmeyi takip eden süreçten sonra IŞİD'in türbenin etrafında yuvalandığı uydu kayıtları ile tespit edilmiş ve Ankara Aralık ayından itibaren Şah'ın türbesi için çözüm arayışlarına girdiği ortaya çıktı.TEZGAH YENİ ORTAYA ÇIKTI

Bugün Suriye Savaşı'nda gelinen nokta ve Türkiye'ye yansımaları değerlendirildiğinde, Türkiye'yi Şah Fırat Operasyonu'na zorlayan süreçte yaşananlar ABD'nin tezgahı yorumlarına neden oldu.

AMAÇ PKK KORİDORUNU AÇMAK

ABD, terör örgütü PKK/PYD'nin Suriye'nin Kuzeyinde oluşturmak istediği koridorun önünü açabilmek için Türkiye'nin Süleyman Şah Türbesi'ni taşımasını istiyordu. ABD'nin bu hedefine ulaşabilmesi için Süleyman Şah Türbesi'nin etrafının çatışma alanı haline gelmesi gerekiyordu. Bu zaman diliminde IŞİD ABD'nin imdadına yetişti. Özellikle IŞİD'in yabancılardan oluşan savaşçıları ABD'nin istediği zaman diliminde Süleyman Şah Türbesi'nin etrafında belirdi.

IŞİD'LİLER TÜRBEYE GÖNDERİLDİ

Yine eş zamanlı olarak PKK/YPG militanları da bölgede baş gösterdi. PKK-IŞİD yetmiyormuş gibi uzun yıllar Türkiye'de akıllardan silinen MLKP de sınır hattı ve Suriye Eşmesi'nden başlayıp Karakozak hattına kadar olan bölgede kamplar kurmasının yolu açıldı. Yaşanan gelişmeler sonrasınra Türkiye Süleyman Şahoperasyonuna razı oldu. Süleyman Şah Türbesinin taşınmasıyla Türkiye'nin Suriye'nin içinde operasyon yapmasının önüne geçildi. Böylece ABD'nin desteklediği PKK koridorunun önü açıldı.

TÜRKİYE TAŞIMAYI DÜŞÜNMÜYORDU

Türkiye, ABD'den gelen "Türbe taşınsın" teklifinden sonra türbedeki asker sayısını artırmıştı. Türbe ve çevresini İHA'lar ve karadaki yerel istihbarat unsurları ile takip altına Türkiye, 8 ay süre ile sahada dikkat çekici bir hareketliliğe rastlamazken, "Türbeye yönelik doğrudan bir tehdidin oluşmadığı" görüşü üzerine olası saldırı pozisyonuna karşı 3 ayrı harekat planı oluşturuldu. Ancak her üç harekat planında da Şah'ın türbesinin boşaltılmasına yönelik bir eylem planı hiç düşünülmedi.

'TAHLİYE PLANIMIZ YOK' DENİLDİ

ABD'li diplomatlarla yapılan 2. ve 3. görüşmede olası saldırı durumuna hazırız mesajı verilirken, "Tahliye planımız yok" mesajı net bir ifade ile muhataplara ifade edildi. Dikkat çekici durum ise, ABD'li diplomatların 4. görüşmenin gerçekleştiği 14 Kasım tarihinin hemen sonrasında 19 Kasım tarihinden itibaren IŞİD'in Türbenin etrafında 3 farklı alandan gruplaşmaya ve 2 ayrı bölgede de ağır silahlarla beklediği tespit edildi.

UYDUDAN IŞİD HAREKETLİĞİ

ABD ile görüşmelere katılan Başbakanlık ve Dışişleri bakanlığı bürokratlardan hükümete iletilen sorun karşısında iki öneri sunuldu. Bunlardan biri, Türk askerinin sınır ötesine geçmesini, diğeri türbenin Türkiye'nin sınır hattından müdahale edebileceği bir bölgeye taşınması oldu. O dönemde ABD'nin telkinleriyle Suriye'ye girme planı olmayan Türkiye, askerin girmesi halinde tehdidin yüksek oluşu ve çatışma riskine karşı türbeyi taşımayı tercih etti. 22 Şubat'ta da Türbe taşındı

4 HEDEF VARDI

Türkiye sınırı kontrol altına almak için müdahale hazırlıkları yapıyordu. Planın ilk hedefinde IŞİD'in sınırdan uzaklaştırılması vardı. Ardından yapılacak müdahale ile PYD/PKK'nın Mare hattı içerisine girmesinin önüne geçilecekti. Üçüncü hedef ise kurulacak güvenli bölgeye Suriyeliler taşınacaktı. Ancak ABD'nin oyunları ve FETÖ kontrolündeki terörist komutanların sabotesi yüzünden plan gerçekleştirilmedi.

TÜRBE YERİNE TAŞINMALI

Değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, Süleyman Şah türbesinin eski yerine taşınması gerektiğini söyledi. Caber Kalesi'nin Misak-ı Milli sınırlarının kilometre taşı olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırma Enstitüsünde Uzman Prof.Dr. Tufan Gündüz, "Biz oradaki toprağımızı, 'hadi kim yaklaşıyorsa yaklaşsın görelim orası bizim toprağımız' deseydik. Hiç gitmemize bile gerek kalmazdı" dedi.

ORAYI KORUMAK ZORUNDAYIZ

Gündüz şunları söyledi, "Cebar Kalesi sınırımıza çok yakındır, biz de orayı korumak zorundayız. Çünkü orada bizim atalarımızın mezarı var. Üstelik Caber Kalesi sadece bir kale, sadece bir türbe değil. Orası bizim Misak-ı Milli sınırlarımızda kilometre taşıdır. Bunun böyle bilinmesi ve siyasi hafızamızda böyle kalması gerekir."

TÜRKİYE'NİN ELİNDEKİ KOZU ZAYIFLADI

Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu ise şunları söyledi: " Süleyman Şah Türbesitaşınmalıdır. Onun asli yeri oradır. Türkiye'ye 30 kilometre mesafede yer alıyor. 1973 yılında Suriye'nin barajı inşaatında yükselen sular nedeniyle Ankara ve Şam'ın ortak çalışmasıyla türbenin yeri değiştirilmişti. Halep'in Karakozak köyü yakınına taşınmıştı. Ne kadar içeri de olursa Türkiye'nin de toprağına müdahale hakkı olur. İlk Karakozak'a daha sonra da Caber Kalesi'ne taşınması gerekir. O dönemde taşınması için hava oluşturulmuştu. Türbeyi taşıyarak Türkiye'nin elindeki kozların zayıflamasına neden olduğu zamanla anlaşılıyor."

HUKUKEN BİZE TANIMLANAN ALAN

Uluslararası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Mehmet Akif Kireçci,"Uluslararası hukuka göre bize tanımlanmış bir alan vardı orada. Hukuken bize tanımlanmış alan eski alandır. Sınırlarımızdaki durum geçici bir durumdur. Tekrar dönülmesi daha makuldür" dedi.
(Kaynak: Yeni Şafak)

Ekleme Tarihi: 2 Eyl 2016 09:44