Güncel Güncelleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:43

Son darbe Ebru Gündeş'ten! Reza Sarraf depresyonda

NEW YORK’ta ABD’yi dolandırmak, İran yaptırımlarını ihlal, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlamalarından 75 yıl hapis istemiyle yargılanan İran asıllı işadamı Rıza Sarraf'ın depresyon tedavisi gördüğü öğrenildi.

Son darbe Ebru Gündeş'ten! Reza Sarraf depresyonda

Gittikçe genişleyen yargılama sırasında tutukluluğu 10. ayına giren Reza Sarraf'ın hapishanede depresyon tedavisi gördüğü öğrenildi. Sarraf'ın avukatları, antidepresan ilaçlar kullandığını açıklamadı.

Reza Sarraf ABD'de yakalandıktan sonra şok üstüne şok yaşadı. Sarraf'ı ilk terk edenlerden biri eşi Ebru Gündeş oldu. Gündeş boşanma davası açınca Reza Sarraf bunalıma girdi. Reza Sarraf'ın avukatlarının verdiği bilgiye göre depresyonda olan ünlü işadamı ilaç kullanmaya başladı.

DAVADA SON DURUM

Sarraf'ın davasında, Başsavcı Preet Bharara'nın açıkladığı, Sarraf'ın 2007-2015 yılları arası ABD bankalarını kullanarak yaptığı para transferlerinin miktarı 1.5 milyar dolardan 6.5 milyar dolara çıktı.

Sarraf'ın şimdiye kadar detayları açıklanan 8 bankaya ilave olarak Banca Intesa, Bank of New York Mellon, Bank of Tokyo-Mitsubishi New York ve Commerzbank olmak üzere 4 ABD bankası üzerinden daha transferler yaptığı ve açıklanan bu para transferlerinin de Sarraf'ın yürüttüğü operasyonun ağırlıklı bölümünü oluşturan Euro bazlı transferleri kapsamadığı kaydedildi.

Sarraf'ın salı günü yapılan duruşmasında Başsavcı Preet Bharara'nın öne sürdüğü, Sarraf'ı savunan avukatlık firmalarından Kirkland & Ellis'in, aynı zamanda Sarraf tarafından mağdur edildiği belirtilen 8 bankanın da avukatlığını yapmasının bir çıkar çatışması yarattığı yönündeki iddiası ele alınmaya devam edildi. Taraflar bu konuda yargıç Richard Berman'a görüşlerini sunarlarken, Sarraf'ın avukatlarından Viet Dinh, söz konusu 8 bankadan 6'sının bu konuda kendilerine durumun farkında olduklarını ve buna rıza gösterdiklerini belirten resmi bir mektup verdiklerini dile getirdi.

30 Kasım'da yapılan bir önceki duruşmada başsavcılığın Sarraf'ın savunmasında 14 avukat olması nedeniyle bir koordinasyon sıkıntısı yaşandığını ve müzakere yürütmede bunun bir zorluk yarattığını açıklamasının ardından Sarraf'ın avukatlarından, yaptırım uzmanı Christine Chung ve Clifford Chance Bürosu'ndan George Kleinfeld davadan çekilme dilekçesi verdiler. İki avukatın yerine Erich Ferrari katıldı. Bu arada Yargıç Berman, jürili yargılamayı, iki ay öne çekerek 21 Ağustos 2017'ye aldı.

Ekleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:43