Köşe Yazısı Güncelleme Tarihi: 18 Ağu 2023 15:00

Sonsuzluğu Görmek!

Matematikçiler sayı dizilişinde 1, 2 ve sonsuz işareti yaparak sayıların sonunun olmadığını belirtiler. Sonsuzluk işareti yatık 8 olarak gösterilir.

Sonsuzluk

Matematikçiler sayı dizilişinde 1, 2 ve sonsuz işareti yaparak sayıların sonunun olmadığını belirtiler. Sonsuzluk işareti yatık 8 olarak gösterilir.

İnsanlar genel olarak matematiği oldukça gerçekçi tabii bir bilim olarak görür.

Oysa uzaydaki bir noktadan başlayan matematik serüveninde uzayda bulunan noktayı asla bulamadık hiçbir zaman da bulamayacağız. Ne kadar ilginç uzayda bir nokta fakat gerçekte yok.

Gerçekte olmayanların üzerine kurulmuş bir bilim, neyse konumuz matematik değil konumuz sonsuzluk kavramı sonu olmamak.

Bence bilinen en mükemmel sonsuzluk kavramını temsil eden gözle görülür sonsuzluk bir dairedir.

Adını hatırlayamayacağım tarihte ünlü bir ressama mükemmel bir resim çizmesini istemişler. Hiçbir hatanın olmadığı bir resim o da düz beyaz bir kağıda bir daire çizmiştir bir dairede asla hata olmaz tüm açılar eşittir tüm kenarlar eşittir ve en güzeli de sonsuzdur dairenin sonunu asla bulamazsınız fakat yanına bir daire çizerseniz iki sonsuz mu olur?

Burada mutlak sonsuzluk kavramı ortaya çıkıyor. Var olan bütün sonsuzları tek çatıda toplayabilen evrensel küme mutlak sonsuzdur. Dolayısıyla ondan büyük bir sonsuzluk olamaz.

Sonsuzluk sembolü sayılar

Bilinen veya bilinmeyen tüm sonsuzlukları bir küme olarak düşünürsek bu küme mutlak sonsuzluk oluyor sonsuz olanların toplandığı sonsuzluk.

Dikkat edin evrene sonsuz derken sakın evrensel bir daire ile karşılaşmayalım.

Ve çok sayıda dairesel evrene ulaşıp çok sayıda sonsuz evrene ulaşmayalım.

Günümüz modern insanı bilime ve gerçeğe fazlasıyla kendini kaptırdı Uzay gemileri ile hep ileriye ulaşmaya çalışırken çok ilerileri görebilen düşünce gücünü hafife alıyor.

İnsanın düşünce gücü 2.400 yıl önce atomu bulmuştur bunu hiç unutmayın. Bu arada tabii ki zeki insanların zeki matematikçilerin ilginç yaklaşımları var.

Sonsuza bir eklersek ne olur galiba gene sonsuz oluyor.

Eğer bir insan nefes aldığı saniyeden 100 yaşına kadar sayabilirse 9.460.800.000’e kadar sayabilirmiş.

Sonsuzlukla ilgili ilginç bilgiler.

O zaman sonsuz olanı sonlu yapan sonsuzdur. Bu da bizim düşünme gücümüzdür.

Bilmeyen Adam

Ekleme Tarihi: 18 Ağu 2023 15:00