Güncel Güncelleme Tarihi: 9 Kas 2016 17:31

Sözcü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump görüşmesinin tarihini verdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, canlı yayınında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'la görüşeceğini açıkladı.

Sözcü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump görüşmesinin tarihini verdi
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'la görüşeceğini açıkladı.

Kalın, ABD seçimlerine ilişkin açıklamasında, "Sayın Trump'ı tebrik ediyoruz. Zorlu bir kampanyadan sonra ABD'nin 45. Başkanı seçildi. Tabii ki ABD halkının tercihine saygımız var" dedi.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ

Kalın, Erdoğan'ın ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ı arayarak tebriklerini ileteceğini açıklarken, 'Bugün bir telefon bağlantısı olacak. Böyle bir temasın olması ikili ilişkiler anlamında önem arz eden konular. Şu anda kesinleşmiş planlanan bir şey yok ama muhtemelen ziyaret konusunda Ocak - Şubat gibi tablo netleşir' dedi.

TÜRKİYE'NİN BEKLENTİSİ

Kalın, A Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, soruları yanıtladı.

ABD'de başkanlık seçimini kazanan Donald Trump'ı tebrik eden İbrahim Kalın, yeni başkanın 2,5 ay sonra görevi devralacağını ve bir geçiş sürecinin yaşanacağını belirtti.

Türkiye'nin ABD'den öncelikli beklentisinin müttefiklik ilişkisine yakışır bir şekilde özellikle terörle mücadele konusunu birlikte sürdürmek olduğunu ifade eden Kalın, Obama yönetimi ile PYD konusunda çok temel bir ihtilafın bulunduğunu anımsattı.

Kalın, özellikle Suriye'de IŞİD ile mücadelenin merkezine PYD ve YPG'yi yerleştiren politikayı doğru bulmadıklarını, bu durumun Suriye'de ve genel olarak bölgede başka birçok sorunu ortaya çıkarabileceğini belirtti.

GÜLEN'İN İADESİ

ABD ile ihtilaf halinde oldukları diğer bir konunun ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi olduğunu anlatan Kalın, "Malum şu anda FETÖ Amerika'yı adeta üs gibi kullanıyor. Gülen ile ilgili dosyaların takdim edilmesinden sonra artık yeni bir sürecin başlaması gerekiyor. Onlar yargı diyorlar, süreç var diyorlar. Onlarda yargı bu tür konularda karar verdiği zaman bunu mutlak bir veri olarak kabul ederlerken, Türkiye'de yargı bu tür konularda karar verdiğinde bunu hemen siyasi olarak değerlendiriyorlar. Orada da açık bir çifte standardın olduğunun altını çizmek isteriz." diye konuştu.

Kalın, şu ana kadar Obama yönetiminin Gülen'in iadesine ilişkin bir adım atmadığını belirterek, "Yeni yönetimden beklentimiz, terörle mücadelede noktasında, çünkü FETÖ'de bir terör örgütüdür, müttefiklik ilişkisine yakışır şekilde gerekli adımları atmalarıdır." ifadelerini kullandı.

"UMARIM TRUMP YÖNETİMİ TABLOYU DOĞRU OKUR"

İbrahim Kalın, "Trump'ın Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık, sözlerine şöyle devam etti:

"15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sayın Trump'ın yaptığı açıklamaları olumlu değerlendirdik. O zamanda öncelikle cumhurbaşkanımızın güçlü dirayetli liderliğine ve Türk halkının cesareti ve demokrasinin yanındaki net duruşuna ilişkin çok önemli net şeyler söyledi. Bu takdire şayan bir durum. Bu aynı zaman da Trump'ın Türkiye'yi de yakından takip ettiğini gösteriyor.

Türkiye'yi yakından takip etmesi önemli. ABD başkanı olarak bunu artık kapsamlı bir dosya olarak gündemine alacaktır. Çünkü Türkiye bölgenin en önemli ülkelerinden bir tanesi. Trump yönetimi Türkiye ile ilgili değerlendirme yaparken, bölgeyle ilgili politikalarını değerlendirirken bütün bunları dikkate alacak. Özellikle 15 Temmuz ile ilgili net değerlendirmeleri önem arz ediyor.

Avrupa'daki birtakım devletler, siyasiler, kanaat önderleri ve basın Türkiye'de yaşananları çok çarpıtarak, algı operasyonlarıyla başka noktalara çekmeye çalıştılar. Özellikle de HDP milletvekilleriyle ilgili yaşanan hadiselerde nasıl tavır aldıklarını gördük. Umarım Trump yönetimi bütün bu tabloyu doğru şekilde okur ve burada Türkiye'nin ABD için ifade ettiği stratejik önemi kavrayarak bir bölge politikası geliştirir."

"ERDOĞAN' ABD'YE GİDECEK Mİ?" SORUSU

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Trump ile bir görüşme yapıp yapmadığına ilişkin ise bugün bir telefon bağlantısı yapacaklarını, gerekli girişimlerde bulunulduğunu, gayet doğal bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump'ı tebrik edeceğini aktardı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelenekler üzere ABD'ye bir ziyareti planlanıyor mu, olursa ne zaman olur?" şeklindeki soru üzerine Kalın, şu anda kesinleşmiş, planlanan bir ziyaretin olmadığını, muhtemelen ocak-şubat gibi tablonun netleşeceğini bildirdi.
 

Ekleme Tarihi: 9 Kas 2016 17:31