Ekonomi Güncelleme Tarihi: 20 Kas 2023 22:00

SPK Başkanı uyardı: Halka arzlarda temkinli olun

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, son dönemde artan halka arzlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

SPK Başkanı

SPK Başkanı Gönül: 'Halka arzlarda temkinli olalım'

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, son dönemde artan halka arzlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gönül, "Her çıkan hissenin tavan yapacağına ve öyle devam edeceğine dair bir garanti olamaz. Her alanın bir de satanı var" diyerek yatırımcıları uyardı.

Gönül, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, son bir yıldır hızla artan Borsa yatırımcı sayısının önemli olduğunu ancak bu yatırımcıların "heves, oyun gibi girdi-çıktı mantığı ile değil, yatırımcı mantığıyla bakmasını" istediklerini söyledi.

İnsanların paralarını değerlendirecek farklı enstüraman arayışı nedeniyle borsaya yöneldiklerini anlatan Gönül, "Kuşkusuz bunun birçok nedeni var. Ancak artan mevduat faizleriyle birlikte borsadan çıkış olursa halka arzlara olan ilgide de bir yavaşlama görülebilir. Böyle bir beklentimiz yok ama piyasayı düzenlerken her şeye hazır olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Masalarında 100'e yakın halka arz başvurusunun olduğunu dile getiren Gönül, "Firmalar, bu halka arz taleplerinin bir an önce yapılması için acele ediyorlar. Ama biz de halka arz yaparken, sadece dosyanın tamamlanmasına bakmıyoruz. Firmanın gereken şartları karşılayıp karşılayamadığı, piyasanın bu talebi karşılayıp karşılayamayacağı gibi etkenlere de bakıyoruz. Bazen halka arzları yavaşlatmak gerekiyor" diye konuştu.

Gönül, "Zaten başvuru var, 50 değil de 80-90 arz yapalım demez misiniz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Yapamayız, fazla olur. Yani biz halka arzda piyasanın durumuna, konjonktürüne bakıyoruz. Başarısız bir halka arz olmasını da istemeyiz. Çok hızlı halka arz yapmak da bazen iyi bir fikir olmayabilir. Onun için şu andaki sayılarla devam edeceğiz gibi görünüyor. Yani 100 başvuru var diye, gelecek sene 100 halka arza onay çıkmaz. Bu yıl 50 civarında bitiririz, gelecek yıl talebe bakar ona göre değerlendiririz."

Gönül, halka arz büyüklüğünün de önemli bir konu olduğunu belirterek, "En büyük halka arzlardan birisi 6,8 milyar lira ile yapıldı. Bekleyen daha büyük halka arzlar da var. 6,8 milyar liralık halka arza 2,5 kat talep geldi. Bunlar bizim için gösterge. Küçük arzlarda talep sıkıntısı yaşamıyoruz. Özellikle bireysel yatırımcıya eşit dağıtım talebi dengeliyor ama büyüklerde bunları çok iyi gözlemlememiz lazım" değerlendirmesini yaptı.

Artan halka arzlar, Türkiye'de yeni bir akımı da beraberinde getirdi. Daha önce borsa yatırımcısı olmayan çok sayıda kişi, halka arz edilen şirketlerin bir süre tavan gideceği düşüncesiyle sadece bu şirketlere yöneliyor. Bu konuda da yatırımcıyı uyaran Gönül, "Halka arzlarla ilgilenen herkes konuyla profesyonel yatırımcı mantığıyla ilgilenmeli. Yani her çıkan hissenin tavan yapacağına ve öyle devam edeceğine dair bir garanti olamaz. Her alanın bir de satanı var" dedi.

Gönül, onay süreçlerinde bundan sonraki tavırlarının daha teşvik edici mi yoksa temkinli mi olacağı yönündeki soruya da "Bizim ilkelerimizde temkin esas, zaten her zaman temkinli bir kurumduk, bundan sonra da kılı kırk yararak, temkinli gitmeye devam edeceğiz." yanıtını verdi.

Gönül, zaman zaman yaşanan büyük hacimli işlemler nedeniyle oluşan büyük hareketler konusundaki çalışmalarına değinirken de "Tüm gelişmeleri, sıcağı sıcağına takip ediyor, hepsine bakıyoruz. Borsayla birlikte çalışıyoruz burada. Ama sosyal medyada bazen özellikle belli bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz zaten bir şey varsa tek tek bakıyoruz, çok yükselene de çok düşene de sürekli yatay giden hisseye de bakıyoruz" dedi.

Ekleme Tarihi: 20 Kas 2023 22:00