Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:29

Suriye'de Şii milisler çocukları yaktı!

Suriye'de Esad rejimi ile birlikte hareket eden İran destekli Şii milisler Halep'te katliamlara girişti. Milisler kadın ve çocukları diri diri yakarken, erkekleri ise kurşuna dizdi.

Suriye'de Şii milisler çocukları yaktı!

Suriye rejimi Halep'te bu kez İran komutasındaki Şii milislerin de desteğiyle sivillere yönelik katliamlara girişti. Görgü tanıklara göre Şii milisler 4 kadınla 9 çocuğu diri diri yaktı, 67 erkeği de kurşuna dizdi.

AA muhabirinin katliamın yaşandığı bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, İran destekli Şii milis güçler, Halep'in doğu kesimlerinde kontrolünü ele geçirdikleri Firdevs ve Kellese semtlerinde çok sayıda sivili öldürdü.

Esad yanlılarından Halep'te kanlı zafer!

Görgü tanığı Mahmud Şeyh, Şii milislerin 4 kadınla 9 çocuğu diri diri yaktığını, 67 erkeği de kurşuna dizdiğini aktardı.

Şeyh, AA muhabirine açıklama yaparken, "Adımı kimliği gizlemeye gerek yok. Korkacağımız bir şey kalmadı. Biz de öleceğiz zaten" ifadelerini kullandı.

Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin son saldırılarıyla muhalifler, kontrollerindeki Şeyh Said, Firdevs, Hamdudu ve Salihin bölgelerinden çekilmek zorunda kalmıştı. Muhaliflerin kontrol ettiği alan 8,6 kilometrekareye düşerken, bazı siviller rejim ele geçirdiği bölgelerde kalmıştı. Rejim kuşatmasındaki 8,6 kilometrekarelik bölgede yaklaşık yüz bin sivil bulunuyor.

HALEP'İN FERYATLARI DUYULMUYOR

Halepli muhalif silahlı gruplar, geçen hafta 5 günlük acil insani ateşkes ilan edilmesini ve acil tedavi gerektiren hastaların Birleşmiş Milletler
gözetiminde tahliye edilmesini istemişti. Muhalifler, kentten ayrılmak isteyen sivillerin Halep'in kuzey kırsalına göçüne izin verilmesini talep etmişti.

Siviller, rejim bölgesine geçtiklerinde can güvenliği sağlanması, erkeklerin gözaltına ya da zorla rejim ordusuna alınmamaları, güvenli bölgelere gitmelerine izin verilmesi ve aile fertlerinin birbirlerinden koparılmaması gibi temel güvenceler bekliyordu.

Şİİ MİLİSLER TAHLİYELERİ ENGELLİYOR

Rusya'nın cuma günkü "sivillerin tahliyesi amacıyla rejimin saldırılara ara verdiği" açıklamasına rağmen İran komutasındaki Şii milisler sivillerin tahliyesini engelliyor.

Beşşar Esad rejimi ve Şii milisler, 4,5 aydır kuşatma altında tuttukları doğu Halep'teki sivilleri 15 Kasım'dan bu yana havadan ve karadan vurarak 991 sivili öldürdü, binlercesini yaraladı.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:29