Dünya Güncelleme Tarihi: 22 Eki 2016 11:07

Tam bitti derken Kerkük'te çatışmalar yeniden başladı

Irak'ın Kerkük kentinde, terör örgütü IŞİD militanları ile güvenlik güçleri arasındaki sokak çatışmaları tekrar başladı.

Tam bitti derken Kerkük'te çatışmalar yeniden başladı
Sabah saatlerinde son dakika haberi geldi... Irak'ın Kerkük kentinde, terör örgütü IŞİD militanları ile güvenlik güçleri arasındaki sokak çatışmaları tekrar başladı. Daha önce yapılan açıklamada kentteki tüm IŞİD'lilerin öldürüldüğü duyurulmuştu.

Kerkük'ten sabah saatlerinde gelen ilk haber şöyleydi:

"Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde terör örgütü IŞİD'in dün sabaha karşı eş zamanlı olarak başlattığı saldırılar 24 saat sonra bastırıldı."

Associated Press'in haberine göre, Irak polisi tüm saldırganların öldürüldüğünü ya da kendilerini havaya uçurduğunu açıklamıştı. Ajans, bu sabah sessizliğin hakim olduğu Kerkük sokaklarında kontrolün tamamen sağlandığını duyurmuştu.

TEKRAR ÇATIŞMA BAŞLADI

Ancak Anadolu Ajansı daha sonra çatışmaların tekrar başladığını bildirdi.

Kent merkezindeki AA muhabirinin verdiği bilgilere göre, terör örgütü IŞİD militanları ile güvenlik güçleri arasında Dumiz, 1 Haziran ve Esra Mahkudin mahallelerinde yoğun çatışmalar sürüyor.

Örgütün, dün kent merkezine yoğun bir şekilde saldırı düzenlemesinden dolayı bölgeye sevk edilen güvenlik güçleri söz konusu mahalleri abluka altına almış durumda.

Güvenlik güçleri zırhlı araçlarla militanların konuşlandığı sokak aralarına girip, sıcak çatışmaya giriyor.

EN AZ 17 CAN KAYBI

IŞİD'ın, dün gece yarısı Kerkük kent merkezi ve Dibis ilçesine intihar eylemcileriyle saldırması sonucu 17 kişi hayatını kaybetmiş, 40'dan fazla kişi ise yaralanmıştı.

"KENT SAKİNLERİ RAHAT UYUSUN"

AA'nın haberine göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkan Yardımcısı Kosret Resul dün gece yaptığı açıklamada, Kerkük kentine saldırı düzenleyen terör örgütü IŞİD tehlikesinin yüzde 90 oranında ortadan kalktığını duyurmuştu.

Resul, IŞİD'IN polis kıyafetleri ve sivil elbiseler giyerek Kerkük kent merkezine sızması ve daha sonra çeşitli saldırılar düzenlemesinin ardından güvenlik güçleri tarafından başlatılan operasyonu yakından takip etmek için Kerkük'e gitmişti.

Aynı zamanda eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı olan Resul, KYB merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, "IŞİD'in kent üzerindeki tehlikesi yüzde 90 oranında ortadan kalktı. Kent sakinleri rahat uyusun" dedi.

"AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR"

IŞİD'in Kerkük'e 100 militan ile saldırdığı bilgisini paylaşan Resul, "Amaçları kentin kısmen kontrolünü ele geçirdikten sonra uyuyan hücreleri sayesinde saldırıları artırmaktı ancak başarısız oldu" diye konuştu.

Resul, örgütün Kerkük'e saldırmasının perde arkasında Musul üzerindeki baskıyı azaltmak olduğunu söyledi.

Terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Kerkük'ün batısındaki Havice ilçesinin geri alınmasına ilişkin ise Resul, "Musul'un geri alınması halinde ilçenin kurtarılması birkaç saat sürecektir" dedi.

Ekleme Tarihi: 22 Eki 2016 11:07