Politika Güncelleme Tarihi: 7 Eyl 2018 10:17

Temel Karamollaoğlu: İstikrarlı bir şekilde istikrarsızlık yaşıyoruz

Temel Karamollaoğlu, "Yerel seçimlerde ittifak konusunu kimsenin gündeme getireceğini zannetmiyorum ama dirsek teması olur" ifadelerini kullandı...

Temel Karamollaoğlu: İstikrarlı bir şekilde istikrarsızlık yaşıyoruz

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Temel Karamollaoğlu, "Yerel seçimlerde ittifak konusunu kimsenin gündeme getireceğini zannetmiyorum ama dirsek teması olur" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yeni yönetim sistemine geçişini sağlayan 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Milletvekili seçimlerinde Saadet Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı olan ancak beklentilerin altında oy alan Temel Karamollaoğlu, ekonomi ve yerel seçimler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ekonomiye ilişkin tespitlerine şöyle başladı:

"Durum sıkıntılı. Bu bir anda meydana gelen bir problem değil. Biz bugün yaşanacakları 10 sene önceden de görebiliyorduk."

Ekonomide bugünkü sorunların yaşanmadığı dönemlere atıf yapan Karamollaoğlu, "İşsizlik hep yüksek seviyelerde kaldı. Dış ticaret açığı her zaman bizim aleyhimize oldu. Bütçe açığı da aynı şekilde" diye konuştu.

Türkiye'nin dış borca mahkum hale geldiği tespitini yapan Karamollaoğlu, "Biz üretmiyorsak dış ticaretimiz artı vermiyorsa başka bir kaynağımız da yoksa, biz dışarıya mahkum hale geliriz" dedi.

500 milyar dolara yaklaşan dış borca da değinen Karamollaoğlu, "Bir yerlerden mutlaka döviz bulunması icap eder. Döviz de bir ülkeye ancak yatırım yoluyla ya da borsa işlemleriyle gelebilir. Bunlar sıkıntılı. Para da Türkiye'ye gelirken tedirgin. Yatırımcılar ortamı yatırıma uygun görmüyor. Bu ancak içerde istikrarın sağlanmasıyla olur" görüşünü savundu.

“İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE İSTİKRARSIZLIK YAŞIYORUZ”

24 Haziran'da geçilen yeni sisteme ilişkin iktidarın “istikrar” vurgusunu hatırlatan Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi sadece, yöneticilere istişare etmeden karar alma fırsatı veriyor. İstikrarın sağlanmasını sağlayan bir şey değil. Bugün yaşadığımız istikrarlı bir şekilde uygulanan yanlış politikalar sonucu oluşan istikrarsızlık"

Hükümetin aldığı ekonomik tedbirleri de değerlendiren Karamollaoğlu'na göre makam araçlarının azaltılmasına yönelik çalışma “güzel bir yaklaşım” fakat enflasyonun artışı ve yolsuzlukların önlenmesi de gerekli.

Karamollaoğlu'nun çözüm reçetesi ise şöyle:

"Pazarın canlı tutulması gerekir. Benim önerim; 2007-2009 krizinde ABD, Avrupa Birliği ve Rusya hangi tedbirlere başvurdu bunları inceleyin ders çıkarın ve bir takım adımları buna göre atılması."

24 Haziran'daki seçimler öncesinde özellikle sosyal medyadaki popülerliği hatırlatılan Karamollaoğlu, "Popülerliğinizi mi yitirdiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bilmem. Seçimlerin arkasından teşkilatlarımızda seçimler neden böyle oldu diye değerlendirme yaptık ve yerel seçimlerde neler yapmalıyız dedik. Beklediğimizin altında bir sonuç olduğu için bir mütalaa sürecine ihtiyacımız vardı. Ama şimdi kolları sıvadık sahaya iniyoruz. O zaman biraz daha görünür oluruz. Popülarite biraz da milletin ihtiyaçlarına tercüman olduğumuz için doğan teveccüh."

“HİÇ DİRSEK TEMASI OLMAZ DEMEK DEĞİLDİR”

Saadet Partisi Genel Başkanı'nın yaklaşan yerel seçimlere ve ittifak konusundaki görüşleri ise şöyle:

"Şu anda kimsenin ittifak meselesini gündeme getireceğini zannetmiyorum. Ama bu hiç dirsek teması olmaz demek de değildir. Genel merkezler bazında bir ittifak olmaz ama ancak temaslar olur."

“İTTİFAKTAN PİŞMAN DEĞİLİZ”

"İttifaktan pişman değiliz ama onu ne için yaptığımızı biliyoruz. Yüzde on barajını aşarsak başkanlık sitemini değiştirebiliriz demiştik ama yerel seçimlerde öyle bir ittifak olmaz."

Ekleme Tarihi: 7 Eyl 2018 10:17