Ekonomi Güncelleme Tarihi: 19 Ağu 2016 17:35

TEMSA'dan kazayı ve emisyonu aza indiren Smart Mobility

TEMSA, Smart Mobility vizyonu ile teknoloji programlarını yeniden oluşturdu. Geleceğe yönelik vizyonunu ve bu vizyon doğrultusunda oluşturulan teknoloji programlarını TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik anlattı.

TEMSA'dan kazayı ve emisyonu aza indiren Smart Mobility
TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, 19 Ağustos Cuma günü Sabancı Holding’de düzenlenen basın toplantısında Smart Mobility programı ile TEMSA’nın geleceğe yönelik vizyonunu ve bu vizyon doğrultusunda oluşturduğu teknoloji programlarını aktardı.

Ulaşımda dijital dönüşüm

Ulaşımda dijitalleşme döneminin başladığını belirten Dinçer Çelik, “TEMSA hayata geçirdiği ‘Smart Mobility’ vizyonu ile geliştirdiği teknoloji programlarıyla; emisyon salınımı ‘0’ olan elektrikli araçlar, yakıt tüketimini ve emisyon salınımı yüzde 10 oranında azaltan akıllı araçlar, trafik sıkışıklığını yüzde 20, trafik kazalarını yüzde 25 oranında azaltan akıllı trafik uygulamaları ve çevreye dost akıllı fabrikalar ile Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS)’nin günümüz ve gelecek ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştiriyor” dedi.

Çelik “TEMSA Smart Mobility vizyonu ile geliştirdiği teknoloji programlarını Akıllı Araçlar, Elektrikli Araçlar ve SMART 2020 olarak belirledi” diye konuştu.

Akıllı şehirlere akıllı araçlar

Dinçer Çelik “TEMSA Akıllı Araçlar” programı hakkında şunları kaydetti: “Yolcudan şoföre, şoförden araca, araçtan araca, araçtan filoya, filodan şehre kadar uzanan ihtiyaçlar zincirinde tüm süreçlere yenilikçi çözümler üretmekte ve tamamen TEMSA yetkinliği ile geliştirilmiş yazılım ve donanımlardan oluşmaktadır. Akıllı Araç programının ilk ürünü olan Avenue iBUS ihtiyacı hızlı bir şekilde öngörerek hayata geçirilmiştir ve Türkiye’nin ilk akıllı otobüsü unvanını almıştır. Akıllı Araç programının araştırma konu başlıkları; eco drive, araç veri işleme, yolcu güvenlik ve yolcu ve şoför konforu başlıkları olarak belirlenmiştir.”

Çevreci elektrikli araçlar

Toplu taşıma araçlarının sürekli trafikte ve şehir içinde çalışan araçlar olduğu için egzoz emisyonları, şehir içinde üretilen emisyonların yüzde 34’ünü olduğuna dikkat çeken Çelik, “TEMSA elektrikli araçlar programı ile hayata geçen Avenue EV ve MD9 ElectriCITY araçları bu önemli soruna yenilikçi çözümler üretmiştir. Elektrikli Araçlar programının araştırma konu başlıkları; pil yönetim sistemleri, pil modülleri, şarj sistemleri, elektrik tahrikli sistemler ve araç yazılımları olarak belirlenmiştir” dedi.

Smart 2020 ile Akıllı Fabrikalar

Akıllı ürünlerin akıllı fabrikalarda üretilmesini sağlamak amacıyla Smart 2020 programını başlattıklarını ifade eden Dinçer Çelik, “Smart 2020 programının araştırma konu başlıkları; büyük veri, 3D yazıcılar, robotla montaj, akıllı depolama sistemleri, görsel fabrika, akıllı stok ve akıllı cihazlar” diye konuştu.

Temsa vizyonu şekillendi

Genel Müdür Dinçer Çelik, TEMSA’nın liderliğini sürdürdüğü otobüs pazarında otobüs üretmekle birlikte akıllı ürünlerini akıllı fabrikalarda, geleceğin ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler üreten teknoloji şirketi olma yolunda ilerlediğini vurgulayarak, bu doğrultuda TEMSA’nın vizyonunun; akıllı ulaşım çözümleri üreten, yenilikçi ve girişimci, fark ve değer yaratan teknoloji şirketi olma olarak şekillendiğini iletti.

“Geleceğin ulaşımını sen şekillendir” Açık İnovasyon Yarışması

Geleceğin akıllı ve elektrikli araçlarla dolu dünyasında sanal gerçeklik uygulamaları önemli bir yer edineceğini düşünen TEMSA “Geleceğin Ulaşımını Sen Şekillendir” isimli Açık İnovasyon Yarışması ile bu önemli teknolojinin en iyi uygulamasını üretimini ve ürünlerine entegre etmeyi hedefliyor. Yarışmada sanal gerçeklik fikirleri önemli uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve en iyileri TEMSA mühendisleri ile birlikte hayata geçirilecek ve fikir sahipleri ödüllendirilecek.

Düzenlenen basın toplantısında TEMSA Smart programlarıyla ilgili bilgi veren TEMSA İnovasyon ve Ürün Müdürü Mert Umut Özkaynak ayrıca yarışma ile ilgili “Dünyanın ilk Open Bus uygulamasının geliştirilmesine bu yarışma ile başlıyoruz. Böylece geleceğin ihtiyaçlarını önceden belirleyerek insanların hayat standartlarını güvenlik, çevre ve dijitalleşme boyutlarında yükseltecek çözümlerini üretmeye devam etmekteyiz” dedi.

TEMSA kendine özgü geliştirdiği Yenilikçi ve Girişimci Dijital Platform üzerinden düzenlenen açık inovasyon yarışması ile dünyanın çeşitli ülkelerinden girişimciler, yazılımcılar, buluşçular, start-uplar, üniversiteler, tedarikçiler, müşteriler ve teknoloji şirketleri ile buluşacak.

Ekleme Tarihi: 19 Ağu 2016 17:35