Ekonomi Güncelleme Tarihi: 9 Eyl 2016 15:01

TİM: "Türkiye büyümeye, büyürken cari açığını azaltmaya devam ediyor"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜİK tarafından açıklanan 2016 yılı ikinci çeyrek büyüme verisi ile ilgili olarak şunları söyledi

TİM:
“Türkiye ekonomisi, geçtiğimiz sene yakalanan %4’lük büyümenin ardından bu sene ilk çeyrekte %4,7’lik güçlü bir büyüme performansı göstermişti. Bugün açıklanan ikinci çeyrek verilerinde de küresel ekonomilerdeki riskler ve çevremizde yaşanan sıkıntılara rağmen Türkiye ekonomisi sağlam bir şekilde büyümeye devam etmiştir.

Uluslararası kuruluşlar tarafından küresel büyüme beklentileri gerilerken, birçok ülkenin de büyüme beklentileri aşağı yönlü revize ediliyor. Böyle bir küresel atmosferde, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yakaladığı %3,1’lik büyüme oranı, Türkiye ekonomisinin dinamizmini ve potansiyelini koruduğunu bizlere gösteriyor. Türkiye ekonomisi ikinci çeyrek büyüme performansıyla 21 AB üyesi ülkeden hızlı büyürken, İngiltere, Almanya, ABD, Japonya, Kanada gibi birçok OECD ülkesini de geride bırakarak dünyada en hızlı büyüyen 7. ülke olmuştur. “

“Diğer taraftan, ilk çeyrekte net dış ticaretin büyümeye 2,1 puan negatif katkı yaptığını görüyoruz. Bunun sebebi ise; ithalattaki reel büyümenin ihracattaki reel büyümeden daha fazla gerçekleşmiş olmasıdır. İkinci çeyrekte ihracatımızın reel olarak %0,2 büyürken, ithalatımızın %7,7 büyüdüğünü görüyoruz. Biz ihracatçılar olarak net dış ticaretin büyümeye sürekli pozitif katkı vermesini istiyoruz.

Bunun için de ihracatımızın reel olarak ithalattan daha fazla büyümesi gerekiyor. İhracat ayağında bizler ihracatçılar olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde net dış ticaretin büyümeye sürekli bir şekilde pozitif katkı vereceği bir trende gireceğiz.”

“TİM olarak Türkiye ekonomisinde kırılganlık unsuru olan cari açığın da düşmesinden son derece memnuniyet duyuyoruz. İlk 7 ayda cari açığın %13,2 düşmesiyle birlikte yıllık bazda cari açık 28,9 milyar dolar geriledi. Böylelikle, cari açığın GSYH’a oranı yıl ortasında %4,2 seviyesine gerilemiş oldu.

Türkiye ekonomisinin geçmiş verilerine baktığımızda, ortalama büyüme rakamları yakalandığında cari açığın da artışa geçtiğini görüyorduk. Şimdi ise 2015’te %4, 2016’nın ilk yarısında %3,9 büyüyen Türkiye’nin cari açık GSYH oranı da %5,5’lerden %4,2’lere gerilemiş oldu. Dolayısıyla, Türkiye ekonomisi artık cari açık artacak endişesiyle büyüme üzerinde baskı uygulayacak politikalara ihtiyaç duymamaktadır.”

Ekleme Tarihi: 9 Eyl 2016 15:01