Dünya Güncelleme Tarihi: 23 Ağu 2016 11:12

TSK'nın IŞİD ve PYD'yi vurduğu sırada Ankara'da sürpriz bir isim vardı

Sınıra askeri sevkıyat sürerken, Cerablus'taki IŞİD hedefleri ve Menbiç'in kuzeyindeki PYD mevzileri obüslerle vuruldu. ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı da aynı saatlerde Ankara'daydı.

TSK'nın IŞİD ve PYD'yi vurduğu sırada Ankara'da sürpriz bir isim vardı
Terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunan Suriye'nin Cerablus kentinden ateşlenen 3 havan mermisinin Karkamış'a düşmesi sonrası Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkarılan 8 zırhlı personel taşıyıcı sınıra sevk edildi. Atılan havan mermilerine karşılık olarak da misliyle mukabelede edildi. Menbiç'in kuzeyindeki PYD mevzilerine de obüslerle atış yapıldı.

ABD'Lİ KOMUTAN AYNI SAATLERDE ANKARA'DAYDI

Türkiye'nin IŞİD ve PYD güçlerine yönelik topçu taarruzunun ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti'nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la görüşmek için Ankara'da bulunduğu saatlerde gerçekleşmesi dikkat çekti. Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre ilk topçu ateşi dün öğleden sonra gerçekleşti. Sınır hattında konuşlu topçu birliği Cerablus'taki IŞİD hedeflerine 12 atış yaptı.

Akşam saatlerinde ise Menbiç'in kuzeyine doğru hareketlenen PYD güçleri Türk topçusunun hedefi oldu. PYD birliklerine 20 atış yapıldı. PYD güçleri vurulduktan sonra Cerablus'taki IŞİD hedefleri bir kez daha Fırtına obüsleriyle vurulmaya başlandı.

GAZİANTEP SINIRINA MİSİLLEME

Türk topçusunun özellikle Cerablus'taki IŞİD mevzilerini vurması Gaziantep saldırısına misillemenin yanısıra, Özgür Suriye Ordsu'nun (ÖSO) Cerablus'a yönelik olası bir kara harekatına başlamadan önce "alan temizliği" olarak da değerlendiriliyor. Ankara, Menbiç'i ele geçiren ve ana bileşenini PYD'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nden önce ÖSO'nun Cerablus'u IŞİD'ten temizlemesini tercih ediyor.

Ekleme Tarihi: 23 Ağu 2016 11:12